Podatek VAT i akcyza

Zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT stan do 31.12.2010 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT") zwolnione z podatku VAT są usługi, które zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W pkt 2 załącznika wymieniono usługi edukacyjne ( PKWiU 80).Na podstawie tego przepisu ze zwolnienia z podatku VAT korzystają różne formy kształcenia, w tym również nauka jazdy, pilotażu, żeglarstwa itd.
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem zmian w ustawie o VAT. Projekt z dnia 19 stycznia 2010 roku został skierowany pod obrady Komitetu Rady Ministrów.
Zgodnie z tym projektem z art. 43 ustawy o VAT ma zostać usunięty ust. 1 przewidujący zwolnienie usług wymienionych w załączniku nr 4. Lista usług zwolnionych będzie zamieszczona bezpośrednio w treści przepisu, została ona jednak zmodyfikowana. Na nowej liście nie zostały wymienione usługi edukacyjne, które obecnie widnieją w pkt 2 załącznika nr 4 ustawy o VAT. W art. 43 ściśle wskazano jakie rodzaje usług nauczania będą mogły korzystać ze zwolnienia. Przepis przewiduje, że zwolnione będą „usługi nauczania inne niż wymienione w pkt 25-27  świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją".
W praktyce oznacza to, że szkoły jazdy nie będą mogły korzystać ze zwolnienia z podatku VAT w zakresie świadczonych usług.
Zmiany powyższe mają wejść w życie 11 stycznia 2011 r., ponieważ prace nad projektem ciągle trwają, jego treść może jeszcze ulec zmianie.
Projekt jest dostępny na stronach internetowych Ministra Finansów (http://www.mf.gov.pl/ )

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.11.2018

  Zwolnienie z podatku od dziedziczonego przedsiębiorstwa

  25 listopada 2018 r. zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Dotyczy ono nabycia własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim w drodze dziedziczenia (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 19.6.2018

  W stanie wyższej konieczności można łamać przepisy drogowe...

  Kierowca przekraczający dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h lub przewożący zbyt dużą liczbę pasażerów nie będzie karany zatrzymaniem prawa jazdy, (...)

 • 25.3.2018

  Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

  W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)