Zwrot podatku VAT na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

Co to jest VAT?

Podatek od towarów i usług (VAT) jest najczęściej występującym podatkiem pośrednim. Opodatkowaniu podlega głównie sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług. Podatnikami są m.in. osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce.

Jedna z ostatnich nowelizacji ustawy o VAT wprowadziła możliwość uzyskania zwrotu podatku zawartego w cenie nabytego towaru. O zwrot mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy nie mają stałego miejsca pobytu w Polsce, co ustala się w oparciu o paszport lub inny dokument.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać podatek zapłacony przy nabyciu towarów?
  1. O zwrot mogą ubiegać się osoby fizyczne (głównie turyści), które dokonały w Polsce zakupów na własne potrzeby poza zawodowym obrotem gospodarczym.

  • Nabywcą musi być cudzoziemiec, nie może to być osoba z podwójnym obywatelstwem, jeżeli jednym z nich jest obywatelstwo polskie.

    Porady prawne
  • Towar musi być nabyty u sprzedawcy, który spełnia warunki dla dokonywania zwrotu podatku, a w szczególności (z punktu widzenia kupującego) informuje zainteresowanych, że prowadzi sprzedaż towarów od których przysługuje zwrot VAT. Informacja ta ma postać naklejki z napisami w języku polskim i angielskim: "Zwrot podatku" i "Tax free".

  • Minimalna kwota zakupów, która uprawnia do zwrotu wynosi obecnie 200 złotych. Za zakupy poniżej tej sumy zwrot podatku nie przysługuje.

  • Sprzedawca jest zobowiązany wystawić nabywcy specjalny dokument imienny (formularz TAX FREE), który razem z paragonem z kasy fiskalnej potwierdza fakt zakupu.

  • Towar musi zostać wywieziony z Polski nie później niż do końca trzeciego miesiąca, następującego po miesiącu w którym dokonano zakupu (przykładowo: towar zakupiono 10 lipca, a zatem musi opuścić granice Polski nie później niż 31 października).

  • Towary muszą być wywożone w stanie nienaruszonym, bez śladów nawet częściowego zużycia. Oryginalne opakowania nie mogą być otwarte, a żywność nie może być chociażby częściowo skonsumowana.

  • Wywóz towarów za granicę musi być poświadczony przez polskie służby celne na formularzu TAX FREE.

  • Zwrotu podatku dokonuje sprzedawca towaru albo podmiot, który prowadzi taką działalność. Wypłata następuje po przedstawieniu wspomnianego dokumentu wywozu z potwierdzeniem służb celnych, że nabywca wywiózł towar poza granice Polski. Nie można żądać zwrotu całej kwoty podatku, ponieważ podmiot dokonujący zwrotu może zatrzymać ok. 10-20% prowizję od dokonanej czynności.

    Pamiętaj, że:

    • zwrot podatku nie przysługuje z tytułu zakupu paliwa,

    • potwierdzony formularz TAX FREE powinien być przedstawiony sprzedawcy lub innemu podmiotowi zajmującemu się zwrotem VAT nie później niż w 6 miesięcy licząc od końca miesiąca w którym dokonano sprzedaży,

    • dokument TAX FREE musi być zawsze wystawiony na osobę, która dany towar wywozi.

    Podstawa prawna:

    • Ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. 1993 r. Nr 11, poz. 50).


    Michał Włodarczyk

    Radca Prawny

    Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

    Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

    Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


    Masz inne pytanie do prawnika?

     

    Komentarze


    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Zapytaj prawnika