16-letnie matki pójdą do szkół dla dorosłych

Osoby powyżej 16 roku życia, z opóźnieniem w toku kształcenia, będą przyjmowanie do liceów i ogólniaków dla dorosłych. Do „przywięziennych" szkół dla dorosłych trafią z kolei przestępcy, którzy ukończyli 15 lat.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat.

W odniesieniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia, przedstawiony dokument poszerza listę przypadków, w których do szkoły dla dorosłych można przyjąć osoby poniżej 18 roku życia.

Zgodnie z „nowym prawem" do publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokuje ukończenia podstawówki lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży.

Do publicznych lub niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych będą przyjmowani natomiast ci 16-latkowie, których opóźnienie w nauce wynika z sytuacji życiowej - chodzi w szczególności o małoletnie matki wychowujące dzieci - lub sytuacji zdrowotnej.

- Dotyczy to np. osób, które mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z długotrwałą chorobą i rekonwalescencją i ze względu na konieczność korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych nie mogą uczęszczać do szkoły dla młodzieży - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Do publicznej lub niepublicznej szkoły przy zakładzie karnym - podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej dla dorosłych - będą przyjmowani także 15-latkowie, którzy przebywają w zakładach karnym lub areszcie śledczym.

- W obecnym stanie prawnym osoby takie mogą, zgodnie z zasadami ogólnymi, kształcić się jedynie w szkołach dla młodzieży. Z kolei przy zakładach karnych i aresztach śledczych zorganizowane są tylko szkoły dla dorosłych - uzasadnia MEN.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika