Adwokaci są przeciw ACTA. Chcą debaty
Ta umowa jest zbyt ogólna i niejasna, może prowadzić do istotnych ograniczeń wolności słowa oraz nadmiernej ingerencji w prawa jednostki – twierdzą adwokaci z Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.
Na posiedzeniu Rady podjęto uchwałę, w której wyrażono zaniepokojenie w związku z podpisaniem przez Polskę umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA). Zwrócono w niej uwagę na ogólność i niejasność umowy.
– Przepisy prawa mające zapewnić ochronę własności intelektualnej, muszą godzić pożądaną skuteczność, z zapewnieniem poszanowania praw i swobód obywatelskich, w przeciwnym razie mogą naruszać zasady demokratycznego państwa prawa – czytamy w uchwale.
Adwokaci podkreślili, że porozumienie ACTA nie zostało poddane rzeczywistym konsultacjom społecznym, w szczególności nie konsultowano ich ze środowiskami zajmującymi się ochroną wolności słowa, praw i swobód obywatelskich.
- Kontrowersyjność postanowień i procedur ACTA, brak precyzyjnie określonych konsekwencji jej przyjęcia dla obywateli, powinny skłaniać decydentów do zachowanie szczególnej staranności i przejrzystości w trybie jej przyjęcia – twierdzą śląscy adwokaci.
Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach wezwała Rząd RP i Eurodeputowanych do poddania porozumienia ACTA szerokiej publicznej debacie.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?