Aplikant bez wiedzy może być skreślony

Z listy aplikantów adwokackich trzeba skreślić każdą osobę, która obleje kolokwium sprawdzające wiedzę.

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę byłego aplikanta, który został usunięty z listy aplikantów za to, że dwukrotnie uzyskał z kolokwium rocznego ocenę negatywną.

Decyzję podjęto na podstawie art. 79 ust. 2 ustawy o adwokaturze. Na podstawie tego przepisu okręgowa rada adwokacka skreśla aplikanta adwokackiego z listy aplikantów jeżeli stwierdzi nieprzydatność aplikanta do wykonywania zawodu.

Według skarżącego samo niezaliczenie kolokwium nie jest wystarczającą przesłanką do skreślenia z listy. Sąd oddalił skargę (II GSK 64/10).

- Należy podkreślić, że wykonywanie zawodu adwokata polega na świadczeniu profesjonalnych usług prawnych wymagających posiadania bogatej i ugruntowanej wiedzy z zakresu różnych dziedzin prawa. Negatywne oceny z kolokwiów weryfikujących poziom tej wiedzy stanowią w ocenie Sądu przesłankę uzasadniającą stwierdzenie nieprzydatności skarżącego do wykonywania zawodu adwokata – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Były aplikant nie dość, że nie powróci na aplikację, to musi jeszcze zapłacić 180 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

nie aplikant

23.3.2011 21:5:5

Re: Aplikant bez wiedzy może być skreślony

dwie oceny negatywne ... to chyba logiczne nawet bez wyroku sądu ...


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.6.2017

  Nadchodzą europejskie standardy dojścia do urzędu sędziego

  Zmiany w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustawach przewidują nabór do służby publicznej (...)

 • 10.2.2010

  Kiedy jestem uprawniony do żądania ustanowienia obrońcy z urzędu?

  Porada wskaże Ci jakie warunki musisz spełnić, by móc domagać się ustanowienia obrońcy z urzędu. Czy będziesz musiał zapłacić wyznaczonemu przez sąd obrońcy? Jakie są jego obowiązki (...)

 • 9.11.2004

  Tajemnica bankowa

  Dokonując czynności bankowych przekazujemy bankowi informacje dotyczące bezpośrednio naszej osoby, naszego stanu rodzinnego i majątkowego. Banki posiadające takie informacje mogą stanowić bardzo (...)

 • 13.6.2018

  Zmiany dot. skargi nadzwyczajnej i mianowania asesorów

  Nowelizacja m.in. ustawy o Sądzie Najwyższym zmienia przede wszystkim przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej i procedury mianowania asesorów.

 • 23.8.2011

  Uprawnienia kuratora sądowego

  Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu.