Aplikant nie musi szukać patrona
Wpis na listę aplikantów jest równoznaczny z rozpoczęciem odbywania aplikacji. Samorządy zawodowe są zobowiązane do znalezienia aplikantowi patrona.
Sąd Najwyższy uchylił kolejne uchwały Rad Izb Notarialnych, uznając je za sprzeczne z obowiązującym prawem – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Chodzi o uchwały Izby w Warszawie, Krakowie oraz Szczecinie. Wynikało z nich m.in., że wpis na listę aplikantów nie jest równoznaczny z rozpoczęciem odbywania aplikacji i ma jedynie charakter rejestracji.
W uchwałach izby warszawskiej i szczecińskiej samorząd nałożył na aplikantów obowiązek, by sami znajdowali sobie patrona, uzależniając od tego rozpoczęcie aplikacji.
Warszawska Izba wprowadziła ponadto regulacje, pozwalające skreślać z listy aplikantów osoby, które nie usprawiedliwiły nieobecności na szkoleniach lub otrzymały z kolokwium ocenę niedostateczną.
Według Sądu Najwyższego naturalną konsekwencją wpisu na listę aplikantów jest uprawnienie aplikanta do rozpoczęcia odbywania szkolenia.
Obowiązkiem ustawowym rady samorządu jest natomiast zorganizowanie i prowadzenie aplikacji. Wiąże się to również z obowiązkiem wyznaczenia przez radę patronów, a dla członków samorządu, czyli notariuszy, oznacza obowiązek objęcia patronatu nad wskazanym aplikantem.
Resort sprawiedliwości poinformował, że Sąd Najwyższy uchylił jednocześnie 5 uchwał Rady Izby Notarialnej w Poznaniu, które odmawiały wyznaczenia patrona dla aplikantów notarialnych. Według SN rada musi wyznaczyć patrona, a w przypadku odmowy wyznaczenia patronem notariusza wskazanego przez aplikanta, rada jest zobowiązana wyznaczyć innego notariusza, który ma odpowiednie kwalifikacje.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?