Badania archeologiczne na trasach inwestycji drogowych

- Odkrycia archeologiczne to nasze wspólne dobro, które wymaga ochrony, Å›wiadczy bowiem o ciÄ…gÅ‚oÅ›ci naszej kultury - powiedziaÅ‚ Podsekretarz Stanu Zbigniew Rapciak 5 marca br. w Warszawie, podczas konferencji „Badania archeologiczne na trasach inwestycji drogowych - wyzwania i osiÄ…gniÄ™cia". - W latach 1997-2008 badania archeologiczne poprzedzajÄ…ce budowÄ™ dróg prowadzono aż w 1200 miejscach. Tylko w dwóch ostatnich latach na ten cel wydano pół miliarda zÅ‚  - dodaÅ‚ Wiceminister.

Porady prawne

Podsekretarz Stanu Z. Rapciak przypomniał, że polskie prawo nakłada na inwestora obowiązek przeprowadzania prac archeologicznych na trasie przyszłego przebiegu dróg. Poinformował, że badania te realizowane są w oparciu o europejską konwencję o ochronie dziedzictwa archeologicznego z La Valletta, ratyfikowaną przez Polskę w 1996 roku. - Podczas prac archeologicznych na trasach inwestycji drogowych odkryto siedliska ludzkie nawet sprzed 10 tys. lat - powiedział w trakcie konferencji Wiceminister Z. Rapciak.

Ilość elementów zabytkowych odkrytych w trakcie badań archeologicznych można liczyć w milionach sztuk. Znaleziska te przekazywane są do muzeów lub placówek naukowo-badawczych. Najciekawsze obiekty pochodzą z obwodnicy Wrocławia, z województwa kujawsko-pomorskiego (autostrada A1), małopolskiego (autostrada A4) i lubuskiego (droga ekspresowa S3). Znaleziska obejmują cmentarzyska z epoki brązu, żelaza i okresu wczesnego średniowiecza oraz osady i obozowiska ze wszystkich epok.

Podczas konferencji prof. Zbigniew Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego potwierdził, że przyspieszenie widoczne w realizacji inwestycji drogowych, przyczyniło się także do rozwoju prac archeologicznych w Polsce.

Celem konferencji „Badania archeologiczne na trasach inwestycji drogowych - wyzwania i osiÄ…gniÄ™cia" jest analiza aktualnej sytuacji prac archeologicznych, które poprzedzajÄ… budowÄ™ dróg. Konferencja, organizowana przez Krajowy OÅ›rodek BadaÅ„ i Dokumentacji Zabytków, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oraz Uniwersytet KardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego, trwaÅ‚a do 7 marca br.  

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika