Będą kary za zabicie karpia przy dziecku
Uśmierceniem karpi mogą zajmować się jedynie osoby pełnoletnie, które posiadają wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe. Za zabicie ryby przy dziecku grozi kara pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności lub grzywna.
Okres przedświąteczny wiąże się ze zwiększonym popytem na żywe karpie. Już wkrótce pojawiają się one w niemal każdym sklepie, który ma na półkach artykuły spożywcze. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii postanowił wydać komunikat, w którym określa „legalny" sposób uśmiercania ryb oraz przypomina o sankcjach, jakie za złamanie przepisów grożą sklepikarzom.
Przy uśmiercaniu ryb należy stosować ogólne zasady wynikające z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 ze zm.).
Jedyną metodą, która może mieć zastosowanie przy uśmiercaniu ryb w punktach sprzedaży detalicznej, jest uderzenie ryby tępym narzędziem w głowę - czytamy w komunikacie.
Nie można zabijać ryb przy udziale dzieci lub w ich obecności. Jest to zakaz bezwzględny, zagrożony sankcją karną z art. 35 wspomnianej ustawy - pisze Główny Lekarz Weterynarii .
Zgodnie z tym przepisem „kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów - podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywnie".
- Jeśli chodzi o uśmiercanie karpia w punktach sprzedaży detalicznej, mając na uwadze przepisy dotyczące humanitarnego traktowania i uśmiercania zwierząt, zaleca się aby miejsce uśmiercania ryb było wydzielone, np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji sklepu, tak aby uśmiercanie nie odbywało się przy udziale dzieci lub w ich obecności - czytamy w komunikacie.
Ponadto Główny Lekarz Weterynarii zaleca, aby uśmiercaniem karpi zajmowały się osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe.
Aby nie narażać karpi na „niepotrzebne cierpienie" należy umieścić je w pojemniku ( wiaderku, ewentualnie w reklamówce) napełnionym odpowiednią ilością wody z dostępem powietrza. Jeżeli nie możemy zapewnić rybie odpowiedniego transportu ze sklepu do domu, to powinna ona zostać uśmiercona przy punkcie sprzedaży - wynika z komunikatu.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?