Będą pomagać ofiarom przemocy w rodzinie

- To ważny dla Ministerstwa Sprawiedliwości projekt. Daje on bowiem możliwość wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie oraz podniesienia kwalifikacji osób pracujących z tymi pokrzywdzonymi. Ochrona osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, stanowi od lat jeden z priorytetów kierownictwa resortu - tłumaczył wczoraj Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn w trakcie konferencji inaugurującej projekt Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie.

W konferencji udział wzięła też udział m.in. Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny Anna Andrzejewska

Celem projektu jest zmniejszenie zjawiska przemocy w rodzinie. Grupą docelową w ramach projektu są osoby pracujące z pokrzywdzonymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz pokrzywdzeni przemocą w rodzinie, zgłaszający się do w/w Ośrodków, a na mocy porozumienia z dnia 15 września 2011 r. o współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, również do Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Dla osób pracujących z pokrzywdzonymi przewidziane są szkolenia kładące szczególny nacisk na aspekty prawne i psychologiczne dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie. Do pokrzywdzonych skierowane zostaną spotkania edukacyjne, terapie oraz zajęcia psychologiczne, celem wyposażenia ich w wiedzę o przysługujących im prawach i mechanizmach ochrony.

Projekt zakłada przeprowadzenie około 120 szkoleń dla osób pracujących z pokrzywdzonymi, jak również spotkań edukacyjnych i zajęć psychologicznych dla samych pokrzywdzonych.

Porady prawne

Projekt jest współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Koszt projektu to 700 tysięcy euro.

- Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje liczne działania skierowane
na zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jak Państwu dobrze wiadomo, Ministerstwo oraz podległe mu jednostki organizacyjne, realizują zadania przewidziane Krajowym Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Podkreślenia jednak wymaga, że obszar działań resortu sprawiedliwości na polu przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie ogranicza się wyłącznie do tych zadań. Ministerstwo Sprawiedliwości jest inicjatorem współpracy zarówno międzyresortowej, jak i współpracy z organizacjami pozarządowymi, do których statutowych działań należy pomoc pokrzywdzonym przestępstwem, w tym przemocą w rodzinie. W tym miejscu warto tylko wspomnieć o utworzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw, którą tworzą Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem - mówił Wojciech Węgrzyn.

Celem Ośrodków jest świadczenie pomocy pokrzywdzonym przestępstwem - pomocy psychologicznej i informacji prawnej.

- Jestem przekonany, że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że działania podejmowane zarówno wobec osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, jak i sprawców tej przemocy, muszą mieć charakter skoordynowany i jak najbardziej kompleksowy - dodał wiceminister sprawiedliwości.

Działania przewidziane w projekcie mają temu sprostać. W ramach projektu przeszkolone zostaną osoby pracujące z pokrzywdzonymi przemocą w rodzinie w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, by osoby te mogły potrzebującym udzielić pomocy w sposób jak najbardziej profesjonalny, udzielona pomoc miała dla pokrzywdzonych wymierne korzyści. Projekt zakłada również działania adresowane bezpośrednio do pokrzywdzonych - spotkania edukacyjne, by zapoznać ich z przysługującymi im prawami oraz terapie lub zajęcia psychologiczne pokrewne, w zależności od potrzeby samych zainteresowanych.

Dotychczasowe kampanie informacyjno-edukacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości adresowane do pokrzywdzonych przestępstwem nie były sprofilowane pod kątem szczególnej kategorii pokrzywdzonych jaką są osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie i pomijały uprawnienia przysługujące wyłącznie tej kategorii pokrzywdzonych. Katalog tych uprawnień został znacząco rozszerzony nowelą do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Tym bardziej uzasadnionym jest podjęcie działań mających na celu zapoznanie z nim zainteresowanych.

- Ufam, że działania przewidziane w projekcie pozwolą na wzmocnienie pozycji osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie i wpłyną na zmniejszenie samego zjawiska przemocy w rodzinie - zakończył swoje wystąpienie Wojciech Węgrzyn.

źródło: ms.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bywalec Jerzy 2015-11-20 03:55:48

    Ja już pisałem o tym. Ten cyrk z przemocą w rodzinie jest kolejnym elementem skoku na kasę ze środków publicznych. Procedura jest jednakowa. Najpierw nagonka medialna jaka to się ogromna krzywda dzieje się w rodzinach. Następnie przeznaczenie kasy na jakieś byle jakie szkolenia, psychiatryczne, prawne itd. I tym sposobem wygarnia się ze środków publiczny forsy ile wlezie. Za tym stoi jakieś lobby tych, które załatwiają sobie "robotę" za publiczne pieniądze, a głupie społeczeństwo płaci za ten element ogłupiający. Ktoś z rodziny może nałgać ile wlezie choćby tylko po to aby np. eksmitować kogoś z mieszkania i uniknąć podziału majątkowego. Wszak lepi się dzieli na jedna osobę niż dwie. Takich różnych stowarzyszeń, darmozjadów, cwaniaków itd. w Polsce jest na pęczki. JAK MA NIE BYĆ KRYZYSU JAK WYWALA SIĘ PEŁNYMI GARŚCIAMI PIENIADZE DLA OSÓB, KTÓRE NIGDY DO ŻADNEJ UCZCIWEJ ROBOTY SIĘ NIE WEZMĄ. System prawny, prawnicy, sądy, psychiatrzy, biegli sądowi są jednymi z wielu, którzy generują kryzys. Cały Rząd zastanawia się gdzie się podziewają pieniądze podatników? W głupotach samego rządu i całym systemie ustrojowym. Cały ten obecny ustrój jest jednym z najgłupszym jaki wymyślono bowiem de facto zalegalizowano prawnie bezczelne złodziejstwa. Jaki możliwości będą okradania państwa jak zalegalizuje się związki partnerskie itp.? Głupie jak pień społeczeństwo jest bogate niech buli dla psychicznych cwaniaków. Ten sam cyrk dzieje się w rzekomym zwalczaniu alkoholizmu. Tutaj jest szopka i cyrk do kwadratu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika