Będą specjalne ośrodki dla pedofilów
Przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie umożliwi tworzenie ośrodków sądowo-psychiatrycznych dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.
Potrzeba powołania takich zakładów wynika z nowelizacji kodeksu karnego (Dz. U. Nr 206, poz. 1589), która zacznie obowiązywać już w czerwcu tego roku.
Odświeżony dokument umożliwia umieszczenie osób dopuszczających się czynów seksualnych z dziećmi w zakładzie zamkniętym albo skierowanie ich na leczenie w celu obniżenia popędu seksualnego.
O skierowaniu na leczenie będzie decydował sąd, który wcześniej wysłucha lekarzy psychiatrów, psychologa oraz seksuologa.
Rozporządzenie resortu zdrowia powołuje zakłady, w których możliwe będzie sporządzanie opinii o stanie zdrowia psychicznego w zakresie zaburzeń preferencji seksualnej.
W zakładach tych wykonywane będą obserwacje osób niepozbawionych i pozbawionych wolności. Nie trafią do nich natomiast niebezpieczni przestępcy, skazańcy wykazujący „znaczny stopień demoralizacji" albo co do których zachodzi uzasadniona obawa ucieczki.
Ośrodki zostaną zabezpieczane w taki sam sposób, jak zakłady przeznaczone do wykonywania obserwacji osób pozbawionych wolności. Będzie w nich prowadzony np. stały nadzór nad pacjentami.
Oprócz urządzeń o charakterze technicznym - takich jak monitoring telewizyjny, urządzenia sygnalizujące niekontrolowane otwarcie drzwi i okien oraz urządzenia uniemożliwiające samowolne opuszczenie zakładu - w ośrodkach będzie obowiązywał wymóg zatrudniania personelu w liczbie 2,5 krotnie większej niż liczba pacjentów.
Rozporządzenie przewiduje możliwość wykonywania przedmiotowych obserwacji w innych zakładach leczniczych, które dysponować będą analogicznymi zabezpieczeniami przed samowolnym opuszczeniem ośrodka przez osoby obserwowane.
Znowelizowany kodeks karny traktuje przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności - popełnione wobec osób poniżej 15. roku życia (zgwałcenie pedofilskie) lub członków najbliżej rodziny (kazirodztwo) - jako zbrodnię, za co grozi kara od 3 lat więzienia.
Nowela wprowadza możliwość leczenia pedofila - będzie o tym decydował sąd na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.
Odświeżony kodeks zabrania również utrwalania i umieszczania w internecie wizerunków nagich osób oraz stosunków seksualnych. Przewidziano za to karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Za nawiązywanie przez internet kontaktu w celach pedofilskich z osobą małoletnią będzie grozić kara do 3 lat więzienia.
Znowelizowany kodeks karny zabrania również publicznego propagowania oraz chwalania tzw. „dobrej pedofilii". Za złamanie zakazu ustawodawca przewidział grzywnę, karęa ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?