Będą zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym
Wnoszenie pism procesowych i doręczeń drogą elektroniczną. Takie są założenia projektu ministerstwa sprawiedliwości, które chce rozszerzyć reguły elektronicznego postępowania upominawczego.
Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Postępowania Cywilnego. Celem proponowanych założeń jest m.in. stworzenie ram prawnych, które mają umożliwić wprowadzanie zinformatyzowanych postępowań sądowych.
Do najważniejszych zmian zalicza się umożliwienie powodowi złożenia wniosku o zakończenie postępowania w razie zaistnienia określonych zdarzeń procesowych. Droga elektroniczną ma być także możliwe uiszczenie opłaty od pozwu. Dodatkowo projekt przewiduje sprecyzowanie zakresu, w jakim pozew i sprzeciw podlegają uzupełnieniu w razie przekazania sprawy do postępowania zwykłego.
Proponowane zmiany mają zachęcić ludzi do korzystania z tej drogi procedowania. - Oprogramowanie winno być proste, przyjazne dla sędziów i referendarzy, ale przede wszystkim dla stron. Jedynie wtedy postępowanie to będzie nadal atrakcyjne - informuje minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Weryfikacja miejsca zamieszkania i zdolności sądowej ma przebiegać w oparciu o dane z systemu PESEL. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której sąd kieruje nakaz pozwanemu na nieaktualny adres. Elektroniczne dokumenty przyczynią się także do ograniczenia kosztów postępowań. Oszczędności przewidywane są w zakresie kosztów rozpoznawania spraw, w tym kosztów doręczeń.
System elektronicznego postępowania upominawczego funkcjonuje już od trzech lat. Wdrożenie usług związanych z e-sądami jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Prace nad projektem znajdują się na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?