Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem rządu Donalda Tuska

Rząd wyznaczył kierunki działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wśród priorytetów gabinetu Donalda Tuska znalazły się: budowa co najmniej dwóch elektrowni jądrowych na terenie kraju, budowa Gazoportu, rozbudowa magazynów gazu, ropy naftowej i paliw oraz zwiększenie polskiego wydobycia gazu. Rząd przyjął specjalną uchwałę o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. Pierwsza elektrownia jądrowa powinna zacząć działać do 2020 r.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej dokładnie określi liczbę, wielkość i możliwe lokalizacje elektrowni jądrowych w Polsce. Realizacją programu zajmie się Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, a za budowę elektrowni będzie odpowiadała PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Rząd nie wyklucza także polskiego zaangażowania w podobne inwestycje poza granicami kraju.

Obok budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych priorytetem rządu PO - PSL jest budowa Gazoportu w Świnoujściu, która zostanie ukończona najpóźniej na przełomie 2013-2014 r. Do końca lutego br. Minister Skarbu Państwa przedstawi tzw. specustawę, która przyspieszy procedury projektowe, przetargowe i budowlane dla tej inwestycji.

Rząd planuje również zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego. Do 2013 r. ukończona zostanie budowa kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów, na którą rozstrzygnięto przetarg o wartości około 1,5 mld zł. Równocześnie wspólnie ze środowiskiem akademickim rozpoczną się prace nad przygotowaniem planu badań poszukiwań innych złóż gazu w Polsce, na co rząd przeznaczy więcej pieniędzy, również z funduszy unijnych.

Rozbudowa magazynów gazu ziemnego oraz ropy naftowej i paliw to kolejne priorytety działań rządu na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rząd zakłada zwiększenie pojemności magazynowej gazu zimnego ostatecznie do 3,8 mld m3 i wybudowanie nowych magazynów na ropę naftową i paliwa o pojemności przekraczającej 12 mln m3.

Rząd planuje także zwiększenie przepustowości interkonektora gazowego na granicy polsko-niemieckiej z 0,9 do 2 mld m3 oraz przeprowadzenie oceny warunków wdrażania dwóch inwestycji: połączenia z Danią i dodatkowo z szelfem Morza Północnego oraz połączenia z gazociągiem Nabucco i tym samym umożliwienia dostępu do źródeł gazu w regionie morza kaspijskiego.

Więcej informacji udzielają:

Maciej Woźniak, Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów ds. energetyki, tel. (0) 601 375 011

Dorota Drozd, Centrum Informacyjne Rządu, tel. (0) 607 497 342

Pliki do pobrania:

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika