Bezpieczne produkty: satysfakcja producentów i konsumentów
- Mam nadzieję, że zdobyta w ramach projektu wiedza pomoże polskim przedsiębiorcom podnosić bezpieczeństwo ich produktów oraz ułatwi konkurowanie na jednolitym rynku europejskim - powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak, podczas konferencji prasowej, podsumowującej realizację projektu twinningowego dotyczącego oznakowania CE. Spotkanie odbyło się 6 października br. w Ministerstwie Gospodarki.
Wiceminister Baniak przypomniał, że celem projektu pn. „Wsparcie małych i średnich firm we wdrażaniu dyrektyw nowego i globalnego podejścia" było zaznajamianie przedsiębiorców z wytycznymi UE, określającymi wymogi bezpieczeństwa, jakie należy spełnić przed wprowadzeniem wyrobów do obrotu na Jednolitym Rynku Europejskim. -Przedsiębiorca, który spełni te wymogi będzie może umieszczać na swoim produkcie znak jakości CE. Jego stosowanie pozwala na swobodny obrót wyrobami na terenie całej UE - wyjaśnił wiceminister.
Wiceminister zaznaczył, że w trakcie realizacji projektu przedsiębiorcy z sektora MŚP mogli korzystać m.in. z 86 bezpłatnych szkoleń, seminariów i warsztatów. - Dzięki uzyskanym informacjom przedsiębiorcom łatwiej będzie dostosować się do unijnych wymogów dotyczących oznakowania CE oraz Dyrektyw Nowego i Globalnego Podejścia - powiedział wiceminister Baniak. - Skorzystają na tym nie tylko producenci i eksporterzy, ale także konsumenci, do których trafią produkty z gwarancją wysokiej jakości - dodał.
Z kolei Danuta Jabłońska, prezes PARP, zwróciła uwagę na duży stopień komplikacji i zmienność przepisów dotyczących oznakowania CE. - Przedsiębiorcy, chcący rozwijać działalność eksportową muszą na bieżąco śledzić wprowadzane przez UE dyrektywy i dostosowywać się do ich wymogów - zaznaczyła prezes PARP.
W opinii prezes PARP, upowszechnianie wiedzy na ten temat jest bardzo potrzebne. - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, Ministerstwo Gospodarki będzie kontynuować projekt. W tym celu złożyliśmy już stosowny wniosek w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego - zapowiedział wiceminister Rafał Baniak.
W konferencji pt.: „Oznakowanie CE i bezpieczeństwo produktów" wzięli także udział Joanna Gajdek z Austriackiego Instytutu Normalizacyjnego, Waldemar Borowiak, dyrektor generalny Centrum Certyfikacji CECE-Polska oraz przedstawiciele instytucji i przedsiębiorców.
***
Dwuletni projekt twinningowy pn. „Wsparcie małych i średnich firm we wdrażaniu dyrektyw nowego i globalnego podejścia" rozpoczął się w 2006 r. Ministerstwo Gospodarki realizowało go we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerami projektu był Austriacki Instytut Normalizacyjny i Słoweński Instytut Jakości i Metrologii. Projekt zakładał wsparcie MŚP będących producentami bądź eksporterami we wdrażaniu wytycznych UE dotyczących jakości i bezpieczeństwa produktów.
W ramach projektu zorganizowano 86 bezpłatnych szkoleń dla 2200 małych i średnich firm. W seminariach wzięli udział przedstawiciele MG i PARP, jak również pracownicy ośrodków Krajowego Systemu Usług. Na potrzeby przedsiębiorców Urząd Dozoru Technicznego stworzył także stronę internetową: http://www.oznakowanie-ce.pl/
Bezpieczeństwo produktów i oznakowanie CE na jednolitym rynku - informacja prasowa
(pobierz plik .pdf)
Materiały z konferencji
(pobierz plik .pdf)
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?