Białoruś częściowo znosi embargo

Od 27 kwietnia 2022 r. Białoruś umożliwiła wwóz m.in. z Polski wybranych owoców i warzyw, które dotychczas były objęte białoruskim embargiem obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.*

Z listy towarów, których wwóz na Białoruś jest zakazany, usunięto: jabłka, gruszki, kabaczki, bakłażany, paprykę, sałaty zielone i mieszanki sałat, rukolę, rzepę, szpinak.

Ministerstwo Rolnictwa Białorusi wyjaśnia, że wykaz zmodyfikowano, aby zapobiec problemom z dostępnością i wzrostem cen powyższych towarów.

Porady prawne

Zasady wwozu towarów na Białoruś

Od 16 kwietnia 2022 r. Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej (samochodów i ciągników siodłowych). Ograniczenie to nie obowiązuje w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, przewożących przesyłki pocztowe i żywe zwierzęta.

Powyższy zakaz został wprowadzony ze względu na piąty pakiet sankcji wprowadzony przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich.

Od 16 kwietnia przewoźnicy mogą wjeżdżać na Białoruś tylko do wyznaczonego terminalu, w celu przeładunku (nie dalej niż do 50 km w głąb od granicy).

Pojazdy unijnych przewoźników zostawiają towar w przygranicznych białoruskich centrach transportowo-logistycznych, które pracują przez całą dobę. Stamtąd towary będą transportowane na wschód samochodami należącymi do przewoźników białoruskich i rosyjskich.

Wykaz miejsc, do których pojazdy zarejestrowane w UE mogą przepiąć naczepy lub przeładować towar:

  1. Punkt odprawy celnej Brześć – Beltamozhservice Kozłowicze
  2. Punkt odprawy celnej Brześć – Beltamozhservice-2
  3. Punkt odprawy celnej Brzostowica – Centrum Celno-Logistyczne Brzostowica
  4. Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Brzostowica
  5. Punkt odprawy celnej Bruzgi – Centrum Celno-Logistyczne Bruzgi
  6. Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Bruzgi
  7. Punkt odprawy celnej Grodno-GAP-2 Prywałka
  8. Punkt odprawy celnej Lida-auto Bieniakonie
  9. Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Bieniakonie
  10. Punkt odprawy celnej Kamienny Łog – Beltamozhservice Kamienny Łog, Kotłówka
  11. Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Kotłówka Kotłówka
  12. Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Grygorowszczyzna Grygorowszczyzna
  13. Strefa oczekiwania systemu kolejki elektronicznej pojazdów dla wjazdu na drogowe przejście graniczne Urbany Urbany, Widze
  14. Punkt odprawy celnej Połock – Steklovolokno

*Zakaz importu (embargo białoruskie) obowiązuje od 1.1.2022 r. na mocy uchwały Rady Ministrów Republiki Białorusi nr 700 - dotyczy szeregu towarów  wyprodukowanych w krajach, które przyjęły sankcje wobec Mińska (p.cz. Unii Europejskiej, USA, Kanada, Norwegia, Albania, Islandia, Macedonia Północna, Wielka Brytania, Czarnogóra, Szwajcaria, Serbia i Liechtenstein).


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika