Ciężarówki nie będą jeździć przez weekend

Z ulic całego kraju mają zniknąć pojazdy ciężarowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton. Ciężarówki mają zakaz wyjeżdżania na ulice od godziny 18 w piątek do 6 w poniedziałek.

Minister Infrastruktury podpisał dzisiaj rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach na terenie całego kraju.

Dotyczy on pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton i będzie trwał od dnia 16 kwietnia od godziny 18:00 do dnia 19 kwietnia do godziny 6:00. Zakaz nie obejmuje autobusów.

W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że zakaz ten został wprowadzony w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w związku z przewidywanym wzmożonym ruchem pojazdów związanym z uroczystościami żałobnymi dla uczczenia pamięci ofiar tragicznego wypadku pod Smoleńskiem.

- Uroczystości te powodują znaczące wzmożenie ruchu samochodów osobowych nie tylko w miejscu uroczystości pogrzebowych, ale również na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – informuje resort infrastruktury.

Wprowadzony zakaz nie dotyczy autobusów oraz pojazdów policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Sił Zbrojnych RP, Biura Ochrony Rządu, pogotowia technicznego, jednostek ochrony przeciwpożarowej, jednostek ratownictwa chemicznego oraz jednostek służb ochrony radiologicznej i ochrony przed skażeniami.

Zakazem nie objęto również pojazdów używanych przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu, a także pojazdów do przewozu żywych zwierząt.

Straż Graniczna poinformowała również, że zakaz nie dotyczy też samochodów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub powracających do odbiorcy przewożonego ładunku, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem posiadania przez kierowcę ważnej rocznej karty opłaty za przejazd po drogach krajowych.

Według ministerstwa rozporządzenie nie wpłynie na rynek pracy oraz funkcjonowanie przedsiebiorstw, ponieważ wprowadzone ograniczenia dotyczą tylko dni wolnych od pracy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: