Co dalej po zdanym egzaminie sędziowskim?
Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia zamieszanie, jakie powstało w związku z publikacjami w prasie artykułów dotyczących niepewnych losów osób, które po odbyciu trzyletniej aplikacji sędziowskiej w latach 2007-2010 zdały egzamin sędziowski.
Wczoraj media obiegła informacja, jakoby MS planował uchylić przepisy, które obecnie pozwalają aplikantom posiadającym dwuletnie doświadczenie na stanowisku referendarza lub asystenta po zdanym egzaminie ubiegać się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Zmiana ta znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która rozwiązać ma problem związany z luką prawną, która powstała po orzeczeniu TK (przypomnijmy – Trybunał zakazał wówczas orzekania przez asesorów sądowych).
Takie działania miały doprowadzić do sytuacji, w której jedynie aplikanci kończący Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury mogą wykonywać zawód sędziego. Komentowano, że ma to doprowadzić do zatrzymania osób będących obecnie referendarzami czy asystentami sędziów na ich stanowiskach.
Informacje te wzbudziły ogromne niezadowolenie tych osób, które niedawno zdawały egzamin sędziowski. Stąd na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiło się wyjaśnienie medialnych doniesień i omówienie założeń do tej części nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, która zmieniać miała pozycję dotychczasowych aplikantów po zdanym egzaminie sędziowskim.
Rzecznik Prasowy MS przypomina, że przepisy przejściowe ustawy o KSSiP, obniżające wymagane doświadczenie zawodowe z 6 do 2 lat, miały m. in. zapewnić dopływ kandydatów do pełnienia urzędu sędziego po wyroku Trybunału. Tymczasem w projekcie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych przewidziano uchylenie tych przepisów. Niemniej do projektu ustawy zostanie wprowadzona dodatkowa korekta art. 61 ustawy, pozwalająca ubieganie się o objęcie stanowiska sędziego także tym referendarzom sądowym i asystentom, którzy ukończyli aplikację sądową lub referendarską prowadzoną według starego trybu.
Źródło: ms.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?