Co dalej z urlopami macierzyńskimi?

Plan rządu zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku dla obojga rodziców oraz daje możliwość elastycznego z niego korzystania.

Na przykład: pierwsze pół roku z dzieckiem zostaje mama, potem 8 tygodni tata i znowu mama wraca na resztę urlopu. Albo odwrotnie. Ustawodawca nie chce narzucać sposobu wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ponieważ jest zdania, że rodzice najlepiej potrafią podzielić się opieką nad dzieckiem.

Rząd jest na etapie podsumowywania uwag zebranych w czasie konsultacji społecznych projektu ustawy wydłużającej urlopy dla rodziców. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ma nadzieję, że projekt wiosną trafi do Sejmu.

Z przeanalizowanych dotąd uwag wynika konieczność ujednolicenia terminu zgłaszania pracodawcy chęci skorzystania z urlopu. We wszystkich przypadkach będzie to 14 dni po to, żeby przełożony wiedział o planowanym urlopie pracownika przynajmniej dwa tygodnie wcześniej.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Zgodnie z założeniami projektu MPiPS wynosić będzie pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można go wydłużyć o kolejne 26 tygodni. Z tej możliwości będzie mógł skorzystać każdy, kto w momencie wejścia w życie ustawy będzie uprawniony do urlopu macierzyńskiego.

Zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego wejdą w życie od 1 września 2013 roku. To z kolei oznacza, że o nowe, wydłużone urlopy będą mogli ubiegać się rodzice dzieci urodzonych po 17 marca.

PP

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

madzik

16.1.2013 10:32:29

A co po urlopie

Mam 2 dzieci. Wróciłam do pracy od razu po macierzyńskich. Tylko co z dziećmi jak dzieci choruja. Nikt o tym nie mówi. Jak ide na zwolnienie to kręca nosem w pracy. O tym nikt nie mówi. Dzieciaki złapały ospę jedno po drugim 4 tygodnie w domu. Czy ktoś myśli o takich problemach. Owszem urlop macierzyński jest ważny. Tylko jak wrócisz do pracy wtedy zaczyna się problem bo jeśli wyślisz dzoecko do przedszkola to mur beton bedzie łapać infekcje. Ani babcia ani nanka niechętnie siedzi z chorym dzieckime które marudzi i ma wysoka temperature


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: