Co grozi za napaść na posła?

Napastnik z bronią palną, nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem, który zaatakuje posła lub jego pomocnika, może spędzić w więzieniu 10 lat.

Na taką karę agresor naraża się za sam atak, nawet jeżeli poseł wyjdzie z opresji bez żadnych obrażeń. Jeżeli zostanie jednak ranny lub straci życie, to oprawca może usłyszeć zarzuty zabójstwa lub usiłowania zabójstwa. Za zabicie człowieka - niezależnie od tego czy jest posłem czy też nie - można natomiast zostać skazanym nawet na dożywotni pobyt w więzieniu.

Taka sankcja grozi 62-letniemu Ryszardowi C., który w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił jedną osobę, a drugą ciężko ranił nożem.

Funkcjonariuszem publicznym jest m.in.: prezydent RP, poseł, senator, europoseł, sędzia, komornik, notariusz czy funkcjonariusz Służby Więziennej.

Musimy pamiętać, że kodeks karny otacza szczególną ochroną funkcjonariuszy publicznych. Wiąże się to z wyższymi karami na przykład za ich znieważanie. Publiczna obraza posła czy senatora może się skończyć rokiem za kratkami. Natomiast znieważenie innej osoby tylko karą ograniczenia wolności, a więc karą łagodniejszą.

Podobnie jest z naruszeniem nietykalności cielesnej. Za uderzenie posła grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku innej osoby będzie to maksymalnie rok za kratkami.

Kary za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom publicznym lub ich pomocnikom:

- naruszenie nietykalności cielesnej (grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 3);

- zaplanowana napaść z co najmniej dwoma innymi osobami (pozbawienie wolności od roku do lat 10);

- napaść z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego (pozbawienie wolności od roku do lat 10);

- wpływanie na decyzje urzędowe funkcjonariusza groźbą lub przemocą (pozbawienie wolności do lat 3);

- zniewaga (grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku);

- udzielanie lub obietnica udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej (pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8);

- udzielanie lub obietnica udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej w celu zmuszenia do naruszenia prawa albo za naruszenie przepisów (pozbawienie wolności od roku do lat 10);

- udzielenie korzyści majątkowej znacznej wartości (pozbawienia wolności od lat 2 do 12);

- udzielanie lub obietnica udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej, samorządowej (pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8).

 

Osoby, które po wręczeniu korzyści zawiadomią o tym fakcie policję mogą liczyć na uniknięcie kary. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy powiadomienie zostanie zgłoszone zanim mundurowi sami wykryją

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl