Coraz więcej firm z elastycznym czasem pracy

Przez rok 1079 firm wprowadziło elastyczny czas pracy - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Najchętniej z nowego rozwiązania korzystają przedsiębiorcy z Katowic, Poznania i Krakowa.

- Z miesiąca na miesiąc rośnie zainteresowanie elastycznym czasem pracy w firmach. Zapowiadanej lawiny chętnych, przed którą ostrzegali związkowcy, jednak nie widać. Brak elastycznych rozwiązań stawiałby polskie firmy już na starcie w gorszej pozycji. A tak daje szansę na poprawę konkurencyjności całej gospodarki - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Przez rok elastyczny czas pracy wprowadziło 1079 firm. To głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (403). Nieco mniej było średnich firm zatrudniających do 49 pracowników (305), oraz tych największych, powyżej 250 pracowników (179). Elastyczny czas wprowadziły także 192 najmniejsze firmy (zatrudniające do 9 osób).

Porady prawne

Z elastycznego czasu pracy najchętniej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (403 firmy), handlem i naprawami (182) oraz budownictwem (114). Na dalszych pozycjach są firmy zajmujące się zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (51) oraz opieką zdrowotną i pomocą społeczną (46).

Firmy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia zeszłego roku. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch nowych rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień.

Drugie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

Nawet po wprowadzeniu elastycznego czasu pracy, pracownikom nadal przysługuje wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny. Tak jak do tej pory pracodawca może rekompensować podwładnym dłuższa pracę czasem wolnym. Zmiany wprowadzone w kodeksie oznaczają jedynie dopasowanie czasu pracy pracowników do wielkości zamówień lub liczby zleceń w firmie.

W kodeksie pracy zostają gwarancje odpowiedniego czasu odpoczynku dla pracowników.

źródło: MPiPS


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika