Czy energetyka jądrowa nie osłabi naszej zależności od surowców z Rosji?
W związku z wywiadem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, pt.: „Pawlak: Energetyka jądrowa nie osłabi naszej zależności od surowców z Rosji", autorstwa Błażeja Dowgielskiego (Dziennik, 20 sierpnia br.), Ministerstwo Gospodarki wyjaśnia:
Tytuł artykułu jest nadużyciem i nadinterpretacją dziennikarską. Sugeruje bowiem, że zdanie „(...) Energetyka jądrowa nie osłabi naszej zależności od surowców z Rosji" zostało wypowiedziane przez wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Jest to nieprawda. W toku całego wywiadu nie pada takie sformułowanie ani inne, z którego można by wysnuć podobną tezę.
Ponadto, gazeta wydrukowała wywiad bez autoryzacji wicepremiera Pawlaka, pomimo wcześniejszych ustaleń z dziennikarzem, że taka autoryzacja będzie miała miejsce. W wywiadzie nie zaznaczono, że tekst nie został autoryzowany.
W wywiadzie została przypisana wicepremierowi Pawlakowi wypowiedź: Tym, którzy w posiadaniu elektrowni atomowych widzą szanse na uniezależnienie się od rosyjskiej ropy i gazu, przypominam, że Czesi ostatnio zdecydowali się ze względów ekonomicznych przestawić z uranu kanadyjskiego na rosyjski.
Natomiast jak wynika z posiadanego przez Biuro Prasowe MG stenogramu, wicepremier powiedział: Mówiąc o energetyce nuklearnej trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie może być tak, że pod pretekstem bezpieczeństwa energetycznego, popadniemy z kolei w przesadę i bez opamiętania będziemy rozwijać energetykę nuklearną. Niesie ona spore ryzyko i to nie tylko związane z samą technologią, zagrożeniami, ale także z dostępnością wzbogaconego uranu. Czesi na przykład w całości przechodzą na dostawy rosyjskie. Te wszystkie dyskusje, muszą zmierzać do zrównoważonego wykorzystania zasobów.
W opinii Ministerstwa Gospodarki taka nadinterpretacja wprowadza w błąd opinię publiczną i jest niezgodna ze standardami sztuki dziennikarskiej.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?