Czym jest wychwytywanie i składowanie CO2?
Wychwytywanie i składowanie CO2 (Carbon Capture and Storage - CCS) to szereg procesów technologicznych, takich jak wychwytywanie dwutlenku węgla z gazów emitowanych w przemyśle oraz transportowanie i wtłaczanie go do formacji geologicznych.
Celem wychwytywania i składowania CCS jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które powstają podczas wytwarzania energii z paliw kopalnych, przede wszystkim węgla i gazu.
CCS może być stosowane także w innych energochłonnych sektorach przemysłu, m. in: w cementowniach, rafineriach, hutnictwie żelaza i stali, sektorze petrochemicznym.
Transport CO2
Po wychwyceniu CO2, jest on transportowany w postaci ciekłej do odpowiednich formacji geologicznych, gdzie jest zatłaczany w celu odizolowania go od atmosfery. Dwutlenek węgla może być składowany w wyeksploatowanych naturalnych zbiornikach gazu lub ropy naftowej, a także w podziemnych zbiornikach zasolonych wód.
Składowanie CO2 w kolumnie wodnej oceanów jest uważane za obarczone dużym ryzykiem dla środowiska, dlatego proponowana obecnie dyrektywa Komisji w sprawie geologicznego przechowywania CO2 zabrania stosowania go na terenie Unii.
Składowanie geologiczne
Istnieją cztery najważniejsze mechanizmy izolowania CO2 w formacjach geologicznych:
1. Izolacja strukturalna, czyli obecność nieprzepuszczalnego nadkładu skalnego, który uniemożliwia CO2 ucieczkę z szybu.
2. Izolacja resztkowego CO2 polega na izolowaniu CO2 przez siły kapilarne w szczelinach formacji skalnej. Formacja ta rozwija się przez ok. 10 lat po zatłoczeniu CO2.
3. Izolacja roztworowa, polegająca na tym, że CO2 rozpuszcza się w wodzie znajdującej się w formacji geologicznej i opada na dno, gdyż rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla jest cięższy od zwykłej wody.
4. Izolacja mineralna, polegająca na tym, że rozpuszczone CO2 chemicznie reaguje z formacją skalną i produkuje związki mineralne.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?