Czynności członków zarządu spółek działających na podstawie umów cywilnoprawnych a VAT

Interpretacja ogólna MRiF

6 października 2017 r. Minister Rozwoju i Finansów, w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, wydaÅ‚ interpretacjÄ™ ogólnÄ… (nr PT3.8101.11.2017, Dz.Urz. MRiF z 2017 r., poz. 203) w sprawie w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usÅ‚ug (VAT) czynnoÅ›ci (usÅ‚ug) wykonywanych przez czÅ‚onków zarzÄ…du spółek na podstawie umów zawartych w zwiÄ…zku z regulacjami ustawy o zasadach ksztaÅ‚towania wynagrodzeÅ„ osób kierujÄ…cych niektórymi spółkami, w odniesieniu do których przychody zostaÅ‚y zaliczone do źródÅ‚a przychodów okreÅ›lonego w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wynika z niej, że jeżeli analiza danej umowy cywilnoprawnej (stosunku prawnego) pomiędzy zarządzającym a spółką wykaże, iż spełnione są wszystkie trzy przedstawione niżej warunki, to zarządzającego nie można uznać za podatnika VAT. Jednocześnie brak spełnienia któregokolwiek warunku oznacza, że zarządzający występuje w charakterze podatnika VAT.

Interpretacja dotyczy kwalifikacji na gruncie przepisów art. 15 ust. 1, 2 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czynności (usług) wykonywanych przez członków zarządu spółek, działających na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o zarządzanie, kontraktów menedżerskich itp.),

  • w odniesieniu do których przychody sÄ… zaliczone do źródÅ‚a przychodów okreÅ›lonego w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz
  • zawartych w zwiÄ…zku z regulacjami ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach ksztaÅ‚towania wynagrodzeÅ„ osób kierujÄ…cych niektórymi spółkami

- w zakresie uznania przedmiotowych czynności (usług) jako czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług wykonywanych w ramach samodzielnej działalności gospodarczej.

Wyjaśnienie zakresu oraz sposobu stosowania interpretowanych przepisów prawa podatkowego do opisanego zagadnienia wraz z uzasadnieniem prawnym

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpÅ‚atne Å›wiadczenie usÅ‚ug na terytorium kraju. Natomiast przez Å›wiadczenie usÅ‚ug, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie siÄ™ przede wszystkim każde Å›wiadczenie (…), które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 przedmiotowej ustawy. W myÅ›l art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawÄ™ towarów rozumie siÄ™ zasadniczo przeniesienie prawa do rozporzÄ…dzania towarami jak wÅ‚aÅ›ciciel.

Określona czynność podlega opodatkowaniu, gdy jest wykonywana przez podatnika działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W przepisach ustawy o VAT, zdefiniowano pojęcie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się m.in. czynności: z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT).

Zatem, w przypadku Å‚Ä…cznego speÅ‚nienia ww. warunków, czynnoÅ›ci podejmowanych przez osobÄ™ fizycznÄ… nie uznaje siÄ™ za czynnoÅ›ci wykonywane w ramach prowadzonej samodzielnie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. To powoduje, iż osoba taka nie dziaÅ‚a w tym przypadku w charakterze podatnika VAT, a zatem wykonywane czynnoÅ›ci nie podlegajÄ… opodatkowaniu VAT. Należy zaznaczyć, że sklasyfikowanie przychodu otrzymywanego przez osobÄ™ fizycznÄ… do jednego z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1-6 ustawy o PIT (tj. stosunek sÅ‚użbowy, stosunek pracy etc.), powoduje, że czynnoÅ›ci w zwiÄ…zku z którymi taki przychód jest uzyskiwany nie podlegajÄ… opodatkowaniu VAT - stanowi o tym art. 15 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT. Nie jest w takim przypadku konieczne rozpatrywanie wskazanych warunków, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. PrzykÅ‚adowo, w sytuacji gdy podatnik wykonuje czynnoÅ›ci (usÅ‚ugi) na podstawie zawartej z pracodawcÄ… umowy o pracÄ™, nie bÄ™dzie z tytuÅ‚u wykonania tych czynnoÅ›ci (usÅ‚ug) uznany za podatnika VAT.

Zważywszy na to, że wynagrodzenie za przedmiotowe czynnoÅ›ci (usÅ‚ugi) zarzÄ…dzania Å›wiadczone na podstawie umowy zawartej na czas peÅ‚nienia funkcji stanowi przychód zaliczony do źródÅ‚a okreÅ›lonego w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT (obejmuje on: „przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoÅ‚ywania, należące do skÅ‚adu zarzÄ…dów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiÄ…cych osób prawnych”), który jest wymieniony w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, kwalifikacja tych czynnoÅ›ci (usÅ‚ug) zarzÄ…dzajÄ…cego (jako wykonywanych przez podatnika) bÄ™dzie zależeć od speÅ‚nienia pozostaÅ‚ych przesÅ‚anek okreÅ›lonych w tym przepisie ustawy o VAT.

Przepis ten nie uznaje za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą czynności, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby fizyczne (tutaj zarządzający) są związane ze zlecającym wykonanie (tutaj spółka, z którą zawierana jest umowa) tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie (tutaj spółka) i wykonującym zlecane czynności (tutaj zarządzający) co do:

  • warunków wykonywania tych czynnoÅ›ci (warunek pierwszy) oraz
  • wynagrodzenia (warunek drugi) oraz
  • odpowiedzialnoÅ›ci zlecajÄ…cego wykonanie tych czynnoÅ›ci wobec osób trzecich (warunek trzeci).

Powyższe oznacza, że jeżeli analiza umowy cywilnoprawnej (stosunku prawnego) pomiędzy zarządzającym a spółką wykaże, że spełnione są wszystkie trzy warunki to nie można uznać zarządzającego za podatnika VAT. Jednocześnie brak spełnienia któregokolwiek warunku oznacza, że zarządzający występuje w charakterze podatnika VAT.

Porady prawne

Warunek pierwszy – warunki wykonywania czynnoÅ›ci

Należy uznać, że co do zasady w istotÄ™ typowej umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem jest zarzÄ…dzanie spółkÄ… przez osobÄ™ fizycznÄ… (zobowiÄ…zanÄ… do osobistego Å›wiadczenia), wpisane jest wykorzystywanie infrastruktury i organizacji wewnÄ™trznej tej spółki (osoba taka zarzÄ…dza tÄ… infrastrukturÄ…, personelem, caÅ‚Ä… organizacjÄ… i jednoczeÅ›nie korzysta z niej w tym celu). Jak wskazaÅ‚ NSA (w wyroku z dnia 30 wrzeÅ›nia 2014 r., sygn. akt I FSK 1479/13), za samodzielnie wykonywanÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… „(…) nie bÄ™dzie mogÅ‚a zostać uznana dziaÅ‚alność gospodarcza, która wykonywana jest z wykorzystaniem infrastruktury i organizacji wewnÄ™trznej podmiotu, na rzecz którego jest prowadzona (…)”. Można wrÄ™cz mówić o pewnym zintegrowaniu zarzÄ…dzajÄ…cego ze spółkÄ… (por. wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2012 r., sygn. akt I FSK 1645/11, pkt 5.16 uzasadnienia), co oznacza speÅ‚nienie tego warunku. PrzyjÄ™cie, zgodnie z postanowieniami ustawy o wynagradzaniu, stosownych rozwiÄ…zaÅ„ dotyczÄ…cych zapewnienia zarzÄ…dzajÄ…cemu w zakresie niezbÄ™dnym do wykonywania usÅ‚ug zarzÄ…dzania urzÄ…dzeÅ„ technicznych (np. komputera, telefonu komórkowego, samochodu itp.) oraz ewentualnie innych zasobów, którymi dysponuje spółka (np. pomieszczenia biurowe wraz z wyposażeniem, uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach zwiÄ…zanych Å›ciÅ›le z peÅ‚nionÄ… funkcjÄ… i powierzonymi zadaniami, firmowych kart pÅ‚atniczych i kredytowych itp.) dodatkowo potwierdza charakter (przemawiajÄ…cy za brakiem samodzielnoÅ›ci w rozumieniu VAT) takiego stosunku prawnego.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1 wskazanej ustawy „Projekty uchwaÅ‚ w sprawie wynagrodzeÅ„ mogÄ… także okreÅ›lać w szczególnoÅ›ci: 1) uprawnienia czÅ‚onków organu zarzÄ…dzajÄ…cego do korzystania z okreÅ›lonych urzÄ…dzeÅ„ technicznych oraz zasobów stanowiÄ…cych mienie spółki; (…)”. A ponadto zgodnie z art. 6 ustawy o wynagradzaniu „W przypadku, o którym mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1, projekty uchwaÅ‚ w sprawie wynagrodzeÅ„ okreÅ›lajÄ… zasady przyznawania zapewnianych przez spółkÄ™ urzÄ…dzeÅ„ technicznych oraz zasobów stanowiÄ…cych mienie spółki do wykorzystania przez czÅ‚onków organu zarzÄ…dzajÄ…cego, niezbÄ™dnych do wykonywania ich funkcji, w szczególnoÅ›ci mogÄ… przewidywać limity dotyczÄ…ce kosztów albo sposób okreÅ›lania
tych limitów, jakie spółka ponosi w zwiÄ…zku z dostÄ™pem i wykorzystywaniem tych urzÄ…dzeÅ„ i zasobów.”.

W tym kontekÅ›cie należy zauważyć, że wykorzystywanie infrastruktury i organizacji wewnÄ™trznej zarzÄ…dzanej spółki powoduje, iż zarzÄ…dzajÄ…cy nie ponosi również w tym zakresie ryzyka ekonomicznego (co ma Å›cisÅ‚y zwiÄ…zek z tym jak ksztaÅ‚tuje siÄ™ wynagrodzenie – warunek drugi). Uznaniu, że ten warunek jest speÅ‚niony nie stoi na przeszkodzie to, że w ramach przedmiotowej umowy cywilnoprawnej (stosunku prawnego) zarzÄ…dzajÄ…cy dysponuje szerokim zakresem swobody w organizacji swojej pracy, wyznaczaniu celów itd. PrzykÅ‚adowo w wyroku w sprawie C-355/06 - J.A. van der Steen TrybunaÅ‚ SprawiedliwoÅ›ci UE uznaÅ‚, że „osoba fizyczna, która wykonuje wszystkie prace w imieniu i na rachunek spółki na podstawie umowy o pracÄ™ wiążącej jÄ… z tÄ… spółkÄ…, bÄ™dÄ…c ponadto jedynym wspólnikiem, zarzÄ…dzajÄ…cym i czÅ‚onkiem personelu pracowniczego tej spółki, sama nie jest podatnikiem (…)”.

Warunek drugi – wynagrodzenie 

Zakładając, że umowa przewiduje, że zarządzający korzysta z infrastruktury i organizacji wewnętrznej spółki (spełniony warunek pierwszy), ustalenie, że warunek drugi jest spełniony w praktyce sprowadza się do weryfikacji czy umowa cywilnoprawna przewiduje dla zarządzającego stałe wynagrodzenie. Jeżeli umowa przewiduje stałe wynagrodzenie nie można mówić o ponoszeniu ryzyka ekonomicznego przez zarządzającego. Jednocześnie rozpatrywany warunek będzie spełniony także jeżeli wynagrodzenie oprócz stałego elementu będzie zawierać element zmienny (np. wypłacany pod warunkiem i/lub w wysokości określonej realizacją wyznaczonych celów zarządczych, które mogą dotyczyć w szczególności kondycji finansowej spółki, jej pozycji rynkowej, realizacji określonej inwestycji, strategii itd.) pod warunkiem jednak, że element stały będzie stanowił istotną wielkość i/lub część całkowitego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o wynagradzaniu, wynagrodzenie całkowite członka organu zarządzającego składa się z części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe, określonej kwotowo, oraz części zmiennej stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy spółki, przy czym zgodnie z ust. 5 część zmienna nie może przekraczać 50%, a m.in. w spółkach publicznych 100% wynagrodzenia podstawowego zarządzającego w poprzednim roku obrotowym. Należy uznać, że takie ukształtowanie wynagrodzenia spełnia badany warunek. Podobnie przykładowo ustalenie w umowie dla zarządzającego stałego wynagrodzenia miesięcznego w wielkości adekwatnej do pozycji spółki, zakresu zadań itd. oraz rocznej premii stanowiącej określony procent wypracowanego w danym roku zysku spełni badany warunek.

Dla uznania speÅ‚nienia badanego warunku nie ma znaczenia okoliczność, że w umowie przewiduje siÄ™ przykÅ‚adowo (proporcjonalne) zmniejszenie wynagrodzenia z racji czasowego braku wykonywania czynnoÅ›ci przez zarzÄ…dzajÄ…cego (wskutek wÅ‚asnej decyzji, choroby, zawieszenia w wykonywaniu funkcji itp.). Podobnie nie ma znaczenia ewentualna okoliczność, że na podstawie umowy należne zarzÄ…dzajÄ…cemu wynagrodzenie obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie praw wÅ‚asnoÅ›ci egzemplarza lub noÅ›nika utworu i projektu wynalazczego oraz autorskich praw majÄ…tkowych do utworu, udzielenie wszelkich zezwoleÅ„ i upoważnieÅ„ oraz korzystanie przez spółkÄ™ z projektów wynalazczych, w tym wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysÅ‚owego, projektów racjonalizatorskich, know-how, baz danych stworzonych przez zarzÄ…dzajÄ…cego itp. - jeżeli w wyniku wykonywania umowy zarzÄ…dzajÄ…cy stworzy utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 880, z późn. zm.). Ustalenie w umowie dla zarzÄ…dzajÄ…cego m.in. wynagrodzenia z niniejszego tytuÅ‚u nie stoi na przeszkodzie speÅ‚nieniu badanego warunku.

Trzeci warunek – odpowiedzialność zlecajÄ…cego wobec osób trzecich 

Warunek będzie spełniony jeżeli zgodnie z umową odpowiedzialność jest po stronie spółki, a nie po stronie faktycznego wykonawcy (zarządzającego), co wyklucza samodzielny charakter jego działalności. Warunek będzie także spełniony gdy dana umowa nie przewiduje (nie wprowadza) takiej odpowiedzialności.

Bez znaczenia pozostaje w tym kontekÅ›cie odpowiedzialność zarzÄ…dzajÄ…cego wynikajÄ…ca z bezwzglÄ™dnie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów prawa, w tym w szczególnoÅ›ci odpowiedzialność czÅ‚onków zarzÄ…du wynikajÄ…ca z przepisów Kodeksu spółek handlowych (ustawa z dnia 15 wrzeÅ›nia 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, dalej: „K.s.h.”, t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1577)..

Przykładowo, jeśli dana umowa przewiduje, że zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec spółki oraz wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków zarządzającego wynikających z umowy lub z przepisów prawa - przy czym, odpowiedzialność ta jest niezależna od odpowiedzialności zarządzającego, którą ponosi on z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu, określonej przepisami prawa (w szczególności na mocy KSH) - niniejszy warunek nie będzie spełniony.

Należy zauważyć, że jak wskazaÅ‚ NSA (w wyroku z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. akt I FSK 1014/15): „Ponoszenie ryzyka ekonomicznego nie może być utożsamiane z odpowiedzialnoÅ›ciÄ… menadżera za szkody wobec Spółki. SÄ… to odrÄ™bne kwestie. Porównywanie nieograniczonej odpowiedzialnoÅ›ci menadżera wobec Spółki ze stosunkiem pracowniczym nie wpÅ‚ywa na ocenÄ™ stanowiska SÄ…du, gdyż SÄ…d nie postawiÅ‚ tezy, że strony Å‚Ä…czyÅ‚a umowa o pracÄ™. Stosunek ten SÄ…d oceniaÅ‚ pod kÄ…tem art. 15 ust. 1 i ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, to znaczy czy byÅ‚a to samodzielnie wykonywana dziaÅ‚alność gospodarcza. Odpowiedzialność menadżera za szkody wyrzÄ…dzone w zwiÄ…zku z prowadzonÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… ma być rozpoznawana wobec osób trzecich, nie wobec Spółki i, co tu już zostaÅ‚o podniesione, jej źródÅ‚em ma być stosunek zobowiÄ…zaniowy Å‚Ä…czÄ…cy menadżera ze SpółkÄ…, a nie stosunek organizacyjno-prawny czÅ‚onka zarzÄ…du Spółki. W tym zakresie sÅ‚usznie podkreÅ›liÅ‚ SÄ…d pierwszej instancji, że nie zostaÅ‚a ona uregulowana w kontrakcie, a zatem nie można jej domniemywać.”.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że jeżeli umowa cywilnoprawna (stosunek prawny) przewiduje odpowiedzialność zarządzającego wobec osób trzecich (za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością, przy czym odpowiedzialność ta jest niezależna od odpowiedzialności zarządzającego, którą ponosi on - z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu - na podstawie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, np. K.s.h.) wskazany warunek nie jest spełniony.

Odpowiednio, jeżeli dana umowa nie przewiduje (nie wprowadza) takiej odpowiedzialności (a w przypadku braku jej uregulowania w umowie nie można jej domniemywać), należy uznać, że wskazany warunek jest spełniony.

Podsumowanie

Podsumowując, jeżeli analiza danej umowy cywilnoprawnej (stosunku prawnego) pomiędzy zarządzającym a spółką wykaże, że spełnione są wszystkie trzy przedstawione powyżej warunki, to zarządzającego nie można uznać za podatnika VAT. Jednocześnie brak spełnienia któregokolwiek warunku oznacza, że zarządzający występuje w charakterze podatnika VAT - wyjaśnił Minister.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika