Dobro dzieci ma być jeszcze bardziej chronione

Dobro dzieci bardziej chronione

Prokuratura musi mieć możliwość szybkiej i zdecydowanej reakcji w sytuacjach, gdy dzieci spotyka krzywda. Dlatego sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka i o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej. To cel nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, którą w trybie pilnym przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

 Skąd potrzeba zmian?

Wspólna inicjatywa Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratury Krajowej jest odpowiedzią na nasilające się przypadki drastycznych przestępstw przeciwko dzieciom, np.: skatowanie na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicie jego dwuletniej siostry; znęcanie się nad dwumiesięcznym Igorem z Łodzi, który doznał złamania czaszki; próba samobójcza 10-letniej dziewczynki z Zamościa, którą maltretowała matka.

Analiza tych i innych tragicznych wydarzeń wskazuje, że dochodzi do nich często w rodzinach, które są objęte dozorem kuratora sądowego albo w sprawach w których sądy, np. na wniosek pracowników opieki społecznej, prowadzą z urzędu postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich.

Porady prawne

Nie jest o tym informowana prokuratura, która ma największe możliwości pilnego reagowania w niepokojących sytuacjach, w tym zbierania i zabezpieczania dowodów. Takich uprawnień nie posiadają np. kuratorzy sądowi czy organy opieki społecznej.

Na czym polega planowana zmiana?

Art. 59 Kodeksu postępowania cywilnego daje obecnie sądom wyłącznie możliwość zawiadamiania prokuratora o prowadzonej sprawie, gdy sądy uznają to za konieczne. Nowelizacja tego przepisu ma nałożyć na sądy rodzinne taki obowiązek w przypadkach, gdy jest zagrożone dobro dziecka i gdy są prowadzone z urzędu postępowania dotyczące władzy rodzicielskiej.

Zobliguje to sądy do zawiadamiania prokuratury i umożliwi prokuratorom, wyposażonym w odpowiednie środki prawne, szybką i właściwą reakcję w celu zwalczania patologicznych zachowań wobec dzieci.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • WIELOLETNIA OFIAR 2019-08-30 19:52:04

    potwierdzam CYTUJĄC że w Polsce NIE OBOWIĄZUJE ZADNE PRAWO JEST ONO ZBIOREM PUSTYCH PARAGRAFÓW jestem tego przykładem od 5 lat próbuję walczyć o dobro moich dzieći NIE MA ŻASNEJ POMOCY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OD POLICJI PROKURATURY JEDYNIE MAGŁOŚŃIENIE W MEDIACH

  • e.morawiec 2019-08-30 10:34:44

    Szanowny Panie Mecenasie !!!! W związku że w Rzeczypospolitej ,dość często łamane jest prawo odnośnie ochrony praw dziecka , zwracam się z takim zapytaniem , dlaczego na portalach społecznościowych , osoby niezwiązane z Rodzinami ,w których opisywane są niewiarygodne historie w które są włączane małe dzieci , które wciągnięte zostały w orbitę haniebnych kłamstw i oszczerstw . Następstwem powyższego ,male dzieci cierpią . W związku z powyższym ,zapytuję po raz wtóry , kto i jakim prawem ,wchodzi w prawa i obowiązki Rodziny i dokonuje zbrodni na danej Rodzinie ,rozprzestrzeniając w imieniu Rodziny , ohydne potwarze i historie ,które niszczą ich dobro i honor Rodziny i uzurpują sobie prawa do rozprzestrzeniania tego w sieci ,i nie ponoszą żadnej KARY i wyroku więzienia, z tego tytułu .Jednocześnie narzucają jarzmo na tę Rodzinę w którym jest małe niewinne dziecko które jeszcze nie jest w stanie zrozumieć takiego bestialstwa , oraz kary śmierci jakie wydało na nim inni ludzie .Uważam ,że na terenie Rzeczypospolitej nie obowiązuje żadne prawo, ono jest tylko zbiorem pustych paragrafów i jest tylko - jedynie martwym prawem ,które nijak ma się do prawa obowiązującego na terenie Unii Europejskiej .Niniejszym proszę o odpowiedź w tej sprawie , a także jaka jest możliwość ukarania tych przestępców ,takich zachowań w internecie na portalach społecznościowych .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika