Droższe paliwo dla firmowych samochodów
Od nowego roku przedsiębiorcy nie odliczą podatku VAT od paliwa, które wleją do baku firmowego auta. Na zmianie przepisów stracą ostatecznie konsumenci.
Według ekspertów ograniczenie to odczują wszyscy przedsiębiorcy. – Każdy musi rozwieźć towar do hurtowni, sklepów oraz utrzymywać dział handlowy. To jest warunek rozwoju – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.
Podkreśla on, że przedsiębiorca, nie mogąc pomniejszyć własnych kosztów poprzez odliczenie zapłaconego VAT-u od zakupu paliwa, przerzuci koszt na konsumenta.
- Przypuszczalnie spowoduje to wzrost cen produktów w całej gospodarce, jeśli żaden z przedsiębiorców w łańcuchu dostaw nie zdecyduje się na zmniejszenie własnych zysków – twierdzi ekspert Pracodawców RP. – Od ceny paliwa uzależnione są na przykład usługi kurierskie i pocztowe – one z pewnością staną się droższe. W mniejszym stopniu może to wpłynąć także na ceny produktów spożywczych – dodaje Byszewski.
Nowe przepisy będą dotyczyły pojazdów samochodowych, innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Wyjątkiem mają być pojazdy, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej:
- samochody, które są przedmiotem odprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i używane są do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy,
- pojazdy, które w oparciu o kryteria określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4 ustawy VAT, pozwalają uznać je za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków,
- pojazdy specjalnego przeznaczenia (np. pomoc drogowa, ładowarka, pojazd pogrzebowy), określone w art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy VAT,
- pojazdy, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.
Opisane zmiany przedstawiono w założeniach do projektu, którym zajmie się jutro Rada Ministrów. Chodzi o nowelę ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym.
Dokument uniemożliwi ponadto pełne odliczenie podatku od zakupu auta z kratką. Od 1 stycznia 2011 roku biznesmen odzyska od fiskusa tylko 60 proc. VAT za samochód, ale nie więcej niż 6 tys. złotych. Dzisiaj do jego kieszeni wraca cały naliczony przy kupnie auta podatek.
Wspomniane ograniczenia zostaną wprowadzone czasowo, do końca 2012 roku. Według resortu finansów państwo zaoszczędzi na zmianach około 1,8 mln złotych.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?