Drugi szczyt społeczny w kancelarii Prezydenta RP
31 marca br. odbyło się z inicjatywy Prezydenta RP spotkanie dotyczące obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej ze szczególnym uwzględnieniem kwestii rynku pracy. Udział w nim wzięli przedstawiciele rządu, związków zawodowych, pracodawców, samorządowców i ekonomistów.
Pierwsza Sesja poświęcona była ochronie miejsc pracy w obliczu kryzysu. Po krótkim wstępie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, głos zabrał Premier Donald Tusk, który z uznaniem odniósł się do pakietu działań antykryzysowych wynegocjowanych przez partnerów społecznych w dialogu autonomicznym. Podkreślił, że pakiet obecnie poddawany jest przez rząd analizie legislacyjnej i budżetowej. W najbliższych dniach powinien trafić do partnerów społecznych, tak aby jeszcze pod koniec kwietnia mógł trafić na Radę Ministrów i do parlamentu. Premier zwrócił uwagę, że większość kwestii jest możliwa do przyjęcia, choć są też postulaty wymagające korekty lub modyfikacji.
Przedstawiciele związków zawodowych z optymizmem odnieśli się do prac nad pakietem. Pracodawcy podkreślali, że obok pakietu na kryzys ważne jest także poszukiwanie rozwiązań na poziomie zakładów pracy. Zaapelowali do związków zawodowych o otwarty dialog na poziomie zakładu pracy. Dyskusja dotyczyła także możliwej skali bezrobocia i wyzwań z tym związanych.
Sesja druga poświęcona była przeglądowi efektywności wykorzystania funduszy strukturalnych. Panowała pełna zgoda, że fundusze mogą stać się istotnym instrumentem pobudzania gospodarki. Uznano, że można jeszcze wiele zmienić w celu uproszczenia procedur i zwiększenia efektywności wykorzystania funduszy unijnych.
Na koniec spotkania Prezydent mówił o inicjatywie powołania przy swym urzędzie Rady ds. Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, która ma być miejscem dialogu osób reprezentujących różne środowiska. Zapowiedział, że wkrótce pojawi się więcej informacji na ten temat.
Kolejny szczyt społeczny poświęcony ma być wprowadzeniu EURO.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?