Rozporządzanie spadkiem będzie łatwiejsze

Spadkodawca wskaże, jakie przedmioty mają przypaść poszczególnym osobom. Zapisane rzeczy staną się naszą własnością w chwili otwarcia testamentu, bez dodatkowych formalności.

Nowelizacja kodeksu cywilnego, która przeszła już pierwsze czytanie w Sejmie, pozwoli dysponować spadkiem z większą swobodą.

Dokument wprowadzi tzw. „zapis windykacyjny”. Umożliwi on wskazanie w testamencie, jakie przedmioty mają przypaść poszczególnym osobom. Nabycie przedmiotu zapisu przez zapisobiercę nastąpi natomiast już w chwili otwarcia spadku, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

Porady prawne

- Obecnie, żeby stać się właścicielem tej rzeczy, musi nastąpić całe postępowanie spadkowe o stwierdzenie nabycia spadku, potem o dział spadku i potem dopiero wykonanie tego zapisu, czyli zawarcie umowy realizującej zapis, czyli przeniesienie własności np. samochodu, działki, jakichś kosztowności, biblioteki, mówiąc krótko, rzeczy sprecyzowanej w zapisie, na zapisobiercę, czyli uprawnionego – tłumaczył w Sejmie Zbigniew Wrona, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zapis windykacyjny będzie skuteczny jedynie wtedy, gdy testament zostanie spisany przez notariusza.

Przedmiotem takiego zapisu może być rzecz, w tym nieruchomość, ale też zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo, gospodarstwo czy służebność np. drogi koniecznej czy przesyłu.

W projekcie noweli czytamy, że rzeczą lub prawem spadkodawca musi dysponować w chwili śmierci – inaczej zapis windykacyjny będzie bezskuteczny.

Wprowadzenie do polskiego prawa spadkowego zapisu windykacyjnego nie wiąże się z likwidacją istniejącej już postaci zapisu, który w projekcie jest nazwany zapisem zwykłym.

- Będą więc dwa rodzaje zapisów: ten, który obecnie funkcjonuje, i ten, który proponujemy – mówił w Sejmie Zbigniew Wrona.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Lindow1 2013-10-24 16:01:42

    No nareszcie.Zapisałem juniorowi swoje mieszkanie, on je wyposażał, dokupował, remonotował, słowem czuł się jak właścicel, bo był takim w świetle umowy notarialnej w której przenoszę swoją własność na niego. Ale ma braciszka przyrodzonego, który nie chce mnie znać, nie chce mieć nic wspólnego od bardzo wielu, kilkudziesięciu lat, a którego nie chcę wydziedziczyć, bo nie zasłużył do końca na to. Chyba ta poprawka do ustawy rozwiązuje pewien problem, gdyby ów przyrodzony poczuł się skrzywdzony przeze mnie.

  • magda 2012-05-24 11:33:51

    ale dlaczego taka myląca nazwa "zapis windykacyjny"?

  • tobiaszek 2012-05-21 16:22:14

    Wreszcie coś mądrego!!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika