\"Dzień otwarty\" w urzędach skarbowych w Polsce - przyjdź i rozlicz się szybciej niż rok temu
Ministerstwo Finansów organizuje pierwszy w tym roku „Dzień otwarty" w urzędach skarbowych. Już w najbliższą sobotę urzędnicy skarbowi w całej Polsce czekać będą na podatników w godz. 9.00 -13.00.
Tego dnia można będzie uzyskać informacje związane z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r., pobrać formularze PIT i co najważniejsze złożyć roczne zeznanie podatkowe. Można też skorzystać z pomocy pracowników w sprawach związanych z rejestracją podatkową, aktualizacją danych oraz uzyskać niezbędne informacje w zakresie stosowania przepisów podatkowych.
Doświadczenie z poprzednich lat wskazuje na rosnące zainteresowanie podatników tą akcją. Świadczy o tym wzrastająca z roku na rok frekwencja osób odwiedzających urzędy skarbowe właśnie w tym dniu - podkreśla Andrzej Parafianowicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za nadzór nad izbami i urzędami skarbowymi. W tym roku postanowiliśmy więc otworzyć drzwi urzędów dwa razy. Kolejny „Dzień otwarty" odbędzie się w ostatnią sobotę kwietnia - dodaje.
Tegoroczny „Dzień otwarty" odbywa się w ramach rozpoczętej na początku marca ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Szybki PIT". Kampania prowadzona jest we współpracy z dziennikiem „Fakt" i „Dzień Dobry TVN". Akcja ma na celu zachęcić do szybkiego złożenia zeznania podatkowego zarówno poprzez przedstawienie korzyści np. szybszy zwrot nadpłaconego podatku czy uniknięcie kolejek, jak i poprzez szeroką akcję informacyjną i wyjście naprzeciw oczekiwaniom podatników - materiały informacyjne, dwa dni otwarte, dłuższe godziny przyjęć czy telefoniczne porady ekspertów.
W każdą środę kwietnia w godz.10.00 - 13.00, dzięki specjalnej infolinii Ministerstwa Finansów i dziennika „Fakt" pod bezpłatnym numerem tel. 0 800 888 400 podatnicy mogą uzyskać informacje w zakresie rozliczania dochodów z zagranicy, opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych, rozliczania dochodów z działalności gospodarczej, najmu oraz ze sprzedaży nieruchomości, a także preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci. Dodatkowo, w dniach 16 i 23 kwietnia, dyżury telefoniczne odbędą się także w Ministerstwie Finansów.
W ramach kampanii na łamach dziennika swoje zeznanie przedstawił Minister Finansów Jacek Rostowski, zachęcając do szybkiego rozliczenia się. Na antenie Dzień Dobry TVN i na łamach dziennika ‘Fakt" o swoich rozliczeniach mówiły też inne znane osoby - mistrz olimpijski Leszek Blanik, publicysta „Faktu" Łukasz Warzecha, a także gwiazdy TVN. Akcja dotarła też do podatników pracujących za granicą (FAKT Irlandia i FAKT Wielka Brytania), przekazując najważniejsze informacje dotyczące rozliczeń z akcentem na rozliczenia z pracy za granicą.
Akcja „Szybki PIT to także działania w regionach. W urzędach skarbowych podatnicy znajdą broszury informacyjne, m.in. broszurę „Krok po kroku, czyli jak rozliczyć PIT- roczne zeznanie za 2008 rok", „Co nowego w PIT za 2008 r." a także broszury na temat ulg: internetowej, rehabilitacyjnej czy dla honorowych krwiodawców. W ostatnim tygodniu kwietnia „najgorętszym okresie rozliczeniowym", gdy do urzędów skarbowych wpływa najwięcej deklaracji, wydłużone zostaną godziny pracy urzędów skarbowych.
Ciekawie prezentują się inicjatywy izby skarbowej w Białymstoku, która przygotowała multimedialne przewodniki pomagające w rozliczeniu PIT-37, PIT-O, PIT-D. Z kolei dzięki inicjatywie Izby w Olszynie na drogach mazurskich gmin można spotkać „Pitobus", który umożliwia złożenie zeznania podatkowego bez konieczności przyjazdu do siedziby urzędu skarbowego.
Więcej o akcji i działaniach w terenie można znaleźć na stronie http://www.szybkipit.pl/, gdzie publikowane są także najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami. Na stronie tej podatnicy znajdą również formularze podatkowe, broszury informacyjne i niezbędne informacje, które pomogą im w rozliczeniu.
Wszystko to po to, żeby złożenie zeznania podatkowego w tym roku przysporzyło nam jak najmniej problemów.
Źródło: www.mf.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?