Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym
Według ustawy, od nowego roku w zespołach tych będą mogli pracować tylko tzw. lekarze systemu, pielęgniarki systemu i ratownicy medyczni. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma pomóc w zapewnieniu odpowiedniego składu osobowego zespołów ratownictwa medycznego po 1 stycznia 2013 r.
Zmianie ulegną wymagania, które muszą spełniać lekarze zatrudnieni w zespołach ratownictwa medycznego. Do końca 2020 r. lekarzem systemu może być również medyk z doświadczeniem wynoszącym 300 godzin w zawodzie lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego (również lotniczym) czy izbie przyjęć szpitala. Warunkiem będzie jednak rozpoczęcie specjalizacji w tej dziedzinie przed 1 stycznia 2015 roku.
Według poprzedniego stanu prawnego, lekarzem systemu do końca 2020 r. mógł być lekarz ze specjalizacją lub tytułem specjalisty, albo taki, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.
Sejm uchwalił ustawę 23 listopada 2012 r., a prezydent podpisał ją 14 grudnia 2012 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?