Efektywny dostęp do pożyczek dla przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w wyniku powodzi
Jest to główny cel nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z 2010 r. Sejm uchwalił ją 15 maja br.
Nowelizacja doprecyzowuje dotychczas obowiązujące przepisy.
Na mocy ustawy z 18 listopada 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, przedsiębiorca poszkodowany w wyniku powodzi zyskał możliwość otrzymania pożyczki na usunięcie szkód majątkowych w firmie.
Przyjęte zmiany dotyczą m.in. zasad spłaty i zwrotu kwoty pożyczki oraz rozliczania niewykorzystanych środków. Zgodnie z nowelizacją oszacowania szkód poniesionych przez przedsiębiorców będą mogli dokonywać: specjalna komisja funduszu pożyczkowego, rzeczoznawca lub ubezpieczyciel.
Przedsiębiorca będzie musiał dołączyć do wniosku dokumentację, na podstawie której szkody zostały oszacowane. Nowelizacja przewiduje również m.in. odejście od zabezpieczenia pożyczki wekslem in blanco.
Ponadto w myśl nowych przepisów pożyczka będzie mogła nadal być wykorzystywana jedynie na usuwanie szkód po powodzi, ale można będzie (na wniosek) dokonywać przesunięć środków finansowych między różnymi kategoriami wydatków. Przedsiębiorca, który pożyczki lub jej części nie wykorzysta, będzie zobowiązany do jej zwrotu.
W nowelizacji zapisano też możliwość zmiany harmonogramu spłaty pożyczki np. z powodu choroby lub trudnej sytuacji finansowej właściciela firmy. Zgodnie z ustawą fundusz pożyczkowy będzie mógł także umorzyć część lub całość pożyczki z przyczyn niezależnych od dłużnika np. jego śmierci.
Prezydent podpisał nowelizację 3 lipca 2015 r. Przepisy weszły w życie 6 sierpnia br.
Źródło: sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?