Egzaminy na aplikacje prawnicze. Znamy termin

Państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz egzamin konkursowy na aplikację komorniczą będą przeprowadzone 28 września 2013 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju.

Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzyma kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań.

Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 24 miastach w Polsce przez 56 komisji egzaminacyjnych (w chwili obecnej powołanych jest 25 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 21 komisji ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 4 komisje do przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą).

Jednocześnie z uwagi na dużą liczbę złożonych wniosków, w chwili obecnej rozważana jest konieczność powołania dodatkowych komisji egzaminacyjnych.
9 sierpnia 2013 r. upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą, zaś 14 sierpnia 2013 r. upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną.
Według wstępnie otrzymanych informacji, zgłoszenie do tych egzaminów złożyło
- wg stanu na dzień 13 sierpnia br. - łącznie ponad 9 200 osób, w tym:
- na aplikację adwokacką ok. 3 500 osób,
- na aplikację radcowską ok. 4 600 osób,
- na aplikację notarialną ok. 600osób,
- na aplikację komorniczą ok. 550osób.
Ilość tych zgłoszeń może ulec zmianie z uwagi na ich wpływ pocztą.
Dla przypomnienia wskazać można, że do egzaminów wstępnych w 2012 roku przystąpiło łącznie 11 656 osób, spośród których:
na aplikację adwokacką - 4 275 osób, zdały 2 343 osoby tj. 54,8%,
na aplikację radcowską - 5 912 osób, zdało 2 988 osób, tj. 50,5%,
na aplikację notarialną - 833 osoby, zdało 229 osób, tj. 27,5%,
na aplikację komorniczą - 636 osób, zdało 514 osób, tj. 80,8%.

Źródło: ms.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Nie będzie wyższych opłat za aplikacje

  Adepci zawodów prawniczych nie muszą obawiać się podniesienia opłat za aplikacje. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na wniosek wiceministra Sebastiana Kalety, zmieni (...)

 • Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste?

  MSWiA skierowało do konsultacji międzyresortowych rozporządzenie dotyczące wzoru graficznego nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych (...)

 • Kurator dla nieznanego z miejsca pobytu

  Wskazanie adresu zamieszkania pozwanego jest niezbędnym elementem pozwu. Jednakże przecież nie zawsze mamy możliwość wskazania tego adresu, z uwagi na okoliczność, iż go nie znamy i nie mamy możliwości (...)

 • Bezpieczne aplikacje mobilne

  Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują (...)

 • Nowe rozporządzenie w sprawie przeprowadzania egzaminów zawodowych

  28 sierpnia 2019 r. zostało podpisane nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

NA SKÓTY