EKES wzywa do szybkiego wdrażania priorytetowych projektów w dziedzinie energetyki

Na sesji plenarnej w dniach 13-14 maja 2009 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął dwie ważne opinie dotyczące energetyki: jedna z nich poświęcona jest projektom w tej dziedzinie, a druga zawiera konkretne zalecenia dotyczące edukacji i szkoleń, których celem ma być ukształtowanie społeczeństwa korzystającego z energii produkowanej bez emisji CO2.

W ramach wysiłków na rzecz przezwyciężenia obecnego kryzysu gospodarczego Komisja zaproponowała przesunięcie niewykorzystanej w budżecie na 2008 r. sumy 5 mld euro na inwestycje wspierające zrównoważoną energetykę, takie jak międzysieciowe połączenia gazowe i elektroenergetyczne, morska energia wiatrowa oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla.

W opinii pt. „Program wspomagania naprawy gospodarczej poprzez przyznanie pomocy finansowej Wspólnoty na projekty w dziedzinie energetyki", opracowanej przez sprawozdawcę Daniela Retoureau (Grupa II - Pracownicy, Francja), Komitet z zadowoleniem przyjmuje pomysł przeznaczenia niewykorzystanych środków budżetowych z 2008 r. na projekty mające na celu naprawę gospodarki europejskiej. „Taki krok to przejaw właściwej, długoterminowej koncepcji przezwyciężania kryzysu i będzie także sprzyjał rozwojowi przemysłu w przyszłości" - powiedział Daniel Retoureau.

EKES popiera ogólne podejście przyjęte w rozporządzeniu będącym przedmiotem opinii, wzywa jednak do jak najszybszej jego realizacji. Wyraża również żal, iż zaproponowane środki są zbyt mało radykalne w stosunku do gwałtownych i powszechnych następstw w dziedzinie zatrudnienia i w sektorze przedsiębiorstw. Ubolewa także, iż w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie dano czytelniejszych sygnałów ani nie przedstawiono bardziej zdecydowanych propozycji.

Edukacja i szkolenia na rzecz społeczeństwa wolnego od emisji CO2

EKES przyjął także opinię w sprawie potrzeb w zakresie edukacji i szkoleń na drodze do społeczeństwa korzystającego z energii produkowanej bez emisji CO2, opracowaną przez sprawozdawcę Edgarda Marię IOZIĘ (Grupa II - Pracownicy, Włochy). Komitet jest świadom kluczowej roli, jaką w kształtowaniu społeczeństwa dążącego do „zerowych" emisji odgrywa kształcenie skierowane do wszystkich grup wiekowych, a także szkolenie specjalistów i absolwentów. Ubolewa jednak, że dotychczasowe inicjatywy rządowe w tym zakresie były niezadowalające.

W opinii przedstawiono wiele konkretnych zaleceń skierowanych do różnych zainteresowanych stron: nauczycieli, władz lokalnych, przedsiębiorstw, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, architektów oraz państw członkowskich. Podkreślono także, że inwestowanie w energię o niskiej emisji gazów cieplarnianych będzie korzystne dla wszystkich.

Pełny tekst obydwu opinii będzie niebawem dostępny we wszystkich językach urzędowych UE na stronie internetowej: http://eesc.europa.eu/documents/opinions/avis_en.asp

Porady prawne

Źródło: www.eesc.europa.eu 

z PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika