Eksmisja będzie prostsza, lokatorzy pójdą na bruk
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów wprowadza tylnymi drzwiami instytucję eksmisji na bruk - twierdzi senator Zbigniew Cichoń.
Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad przyjęciem nowelizacji „prawa lokatorów". Ustawa - wprowadzająca tzw. „najem okazjonalny" - stała się przedmiotem gorących dyskusji w Senacie.
- Panie Ministrze, czy nie uważa pan, że ta ustawa wprowadza tylnymi drzwiami instytucję eksmisji na bruk, której zaniechano ze względu na to, że ona jest sprzeczna z zasadą humanitaryzmu i standardami, które są przyjęte w cywilizowanej Europie, że jednak każdy człowiek powinien mieć jakiś dach nad głową? - pytał wczoraj w Senacie Zbigniew Cichoń.
Zgodnie z nowelizacją właściciel mieszkania, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, może podpisać umowę o najem okazjonalny. Umowa taka może być zawarta wyłącznie na czas oznaczony, nie dłuższy niż dziesięć lat. Strony umowy wskazują w niej lokal zastępczy, do którego najemca mógłby się przenieść w przypadku eksmisji. Jeżeli jednak najemca nie zapewni sobie takiego lokalu, to zostanie „wyprowadzony" prosto na ulicę.
Wraz z wejściem w życie 5 lutego 2005 r. znowelizowanego art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego eksmisja została znacznie utrudniona. Paragraf głosi, że jeżeli sąd nie przyzna prawa do lokalu socjalnego, opróżnienie lokalu może się odbyć jedynie wtedy, gdy eksmitowany ma zapewnione pomieszczenie tymczasowe.
- Zmiana uchyli ten obowiązek w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu wynajmowanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?