Energia dla przyszłości

Do akcji przeciwdziałania zmianom klimatu przyłączają się europejskie miasta, zobowiązując się do ograniczenia emisji CO2.

Na uroczystej ceremonii, która odbędzie się 10 lutego w Brukseli, przedstawiciele prawie 300 europejskich miast oficjalnie zobowiążą się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do roku 2020. Te miasta to między innymi Bielsko-Biała, Budapeszt, Hamburg, Lizbona, Madryt, Ryga i Zagrzeb.

Porozumienie między burmistrzami English zostanie podpisane podczas dorocznej europejskiej konferencji w sprawie zrównoważonego rozwoju, na której prezentowane są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Jest to największa spośród imprez, jakie odbywają się w 52 europejskich miastach z okazji Tygodnia Zrównoważonej Energii English (9-13 lutego), a jej częścią jest również ceremonia wręczenia nagród za najbardziej innowacyjne projekty.

Porady prawne

Niektóre miasta są już na najlepszej drodze do osiągnięcia celu wyznaczonego na 2020 rok. W niemieckim Heidelbergu, który jest na tym polu szczególnie aktywny, ustanowiono agencję doradzającą mieszkańcom miasta, jak oszczędzać energię. „W ciągu ostatnich dziesięciu lat emisje CO2 w budynkach miejskich udało się ograniczyć o prawie 40 proc." - mówi Eckart Würzner, burmistrz Heidelbergu.

Upłynęły już dwa miesiące od czasu, gdy przywódcy państw UE zatwierdzili kompleksowy pakiet środków mający na celu ograniczenie emisji w Europie. To najszerzej zakrojona reforma europejskiej polityki energetycznej, dzięki której Europa może stać się światowym liderem w dziedzinie technologii niskoemisyjnych i związanych z energią odnawialną. Pakiet ma również chronić gospodarkę przed skutkami rosnących cen energii oraz niepewnych dostaw.

W 2008 roku ceny energii w UE wzrosły średnio o 15 proc., co częściowo tłumaczy rosnący popyt w krajach rozwijających się, jak Chiny czy Indie. Ponad połowa zużywanej przez UE energii jest importowana spoza UE, co powoduje wzrost zależności od dostaw zewnętrznych. Duża część dostaw pochodzi z Rosji, której spory z krajami tranzytowymi w ostatnich latach doprowadzały niejednokrotnie do przerwania dostaw. Ostatnia przerwa w dostawach, która miała miejsce w styczniu, trwała prawie dwa tygodnie.

Zrównoważona energia dla Europy

Akcja „Klimat" - Energia dla świata w dobie zmian  

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika