EuroparlTV - internetowy kanał telewizyjny Parlamentu Europejskiego
EuroparlTV to nowy kanał internetowej telewizji uruchamianej przez Parlament Europejski 17 września 2008 roku. Od tego dnia, każdy kto posiada dostęp do Internetu w dowolnym miejscu na świecie będzie mógł oglądać aktualizowany na bieżąco pakiet programów telewizyjnych z życia Parlamentu Europejskiego.
Wszystkie kanały EuroparlTV można oglądać na stronie internetowej:
http://www.europarltv.europa.eu/
Uroczystego uruchomienia parlamentarnej telewizji internetowej EuroparlTV dokona przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering. Uroczystość odbędzie się w środę, 17 września 2008 r., w sali ASP 5G3.
W uroczystości udział wezmą także wiceprzewodniczący PE Alejo Vidal-Quadras i przewodnicząca Komisji Kultury Katerina Batzeli. Na uroczystość uruchomienia witryny serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów.
Od godziny 10.00 do 10.30 przewidziana jest transmisja internetowa i satelitarna (EbS) z uruchomienia kanału EuroparlTV.
Program uroczystości przewiduje m.in.:
Wystąpienie wiceprzewodniczącego PE Alejo Vidal Quadras i przewodniczącej Komisji Kultury Kateriny Batzeli,
Rozmowę z młodym irlandzkim dziennikarzem Meabh McMahonem,
Rozmowę i oficjalne uruchomienie witryny przez przewodniczącego PE Hansa-Gerta Pötteringa,
Emisję klipu wideo o EuroparlTV.
Na koniec przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering dokona próby generalnej EuroparlTV na terminalu internetowym ustawionym przy scenie. Publiczność będzie miała również okazję wypróbować, jak działa EuroparlTV na terminalach przed salą, w której odbędzie się uroczystość.
Poniżej zawarliśmy dziesięć rozdziałów, w których staramy się odpowiedzieć na niektóre pytania, jakie mogą mieć osoby zainteresowane nowymi kanałami telewizyjnymi Parlamentu.
•1. Po co jest potrzebna telewizja parlamentarna?
Parlament Europejski chce, aby jego prace były zrozumiałe i dostępne dla każdego obywatela Unii Europejskiej. Każdy ma prawo wiedzieć na czym polega i czemu służy działalność Parlamentu Europejskiego. Za pomocą parlamentarnej telewizji internetowej chcemy w nowoczesny i kreatywny sposób przybliżyć obywatelom czym żyje ta instytucja na co dzień.
W Europie ciągle zwiększa się liczba kanałów parlamentarnych. Niektóre są uruchamiane przez telewizje publiczne, takie jak BBC Parliament, inne są powoływane bezpośrednio przez parlamenty krajowe, tak jak dzieje się to we Francji czy Grecji.
Parlament Europejski wybrał ten drugi model.
•2. Dlaczego przez internet?
Kanał telewizji internetowej:
- jest tańszy niż tradycyjne środki przekazu telewizyjnego;
-współgra z postępem technologicznym i postępującą integracją technologii informatycznych i telewizji uwzględniając rosnącą popularność i dostępność łącz szerokopasmowych;
- uwzględnia wygodę widza, a nie nadawcy, oferując odbiorcy większy wybór programów do oglądania w czasie i miejscu, które sam wybierze - nazwijmy to "demokracją na żądanie";
- odpowiada na społeczne przemiany, z coraz większą liczbą Europejczyków, zwłaszcza młodych, poszukujących w Internecie najnowszych informacji.
- umożliwia łatwy przekaz wielu językach;
- stanowi jedyny efektywny sposób dotarcia do mieszkańców krajów poza Unią Europejską.
Wybór Internetu jako nośnika przekazu telewizji parlamentarnej został szerzej uzasadniony w raporcie opracowanym w 2005 roku na zlecenie Parlamentu.
•3. Co będzie można obejrzeć?
EuroparlTV to nazwa odnosząca się do pakietu czterech kanałów, z których każdy skierowany jest do innego odbiorcy.
Twój Parlament, to kanał przeznaczony dla tych, którzy szczególnie interesują się polityką na szczeblu Unii Europejskiej: obywateli, przedstawicieli sektorów gospodarczych, partnerów społecznych, lobbystów, środowisk akademickich oraz pracowników instytucji europejskich.
Twój głos jest skierowany do ogółu odbiorców i przewiduje możliwość emisji materiałów przygotowywanych przez widzów.
Młoda Europa, to kanał stworzony z myślą o widzach w wieku szkolnym, entuzjastach Internetu i przyszłych wyborcach.
Parlament NA ŻYWO zapewni ciągłe transmisje z działalności Parlamentu, w szczególności z posiedzeń plenarnych, dostęp do audiowizualnego archiwum minionych posiedzeń plenarnych, a w niedalekiej przyszłości także z posiedzeń komisji parlamentarnych.
I wreszcie dział "Odkryj Parlament Europejski", w którym znajdą się podstawowe informacje o Parlamencie, sylwetki posłów i przewodniczących Parlamentu, programy poświęcone grupom politycznym i komisjom parlamentarnym, a także historii i działalności Parlamentu.
•4. Jak powstała parlamentarna telewizja?
Parlament Europejski ogłosił przetarg, w wyniku którego wyłonione zostały dwie spółki. Jedna będzie odpowiedzialna za stworzenie platformy internetowej i jej utrzymanie na serwerach, a druga jest odpowiedzialna za dostarczenie treści programowej dla wszystkich kanałów.
W grudniu 2006 roku i w lipcu 2007 roku Parlament podpisał umowy z - odpowiednio - brytyjską spółką TwoFourDigital na uruchominie platformy interntowej oraz z Mostra, spółką z siedzibą w Brukseli, która odpowiada za zawartość programową.
Obie spółki współpracowały z Parlamentem Europejskim i ze sobą nawzajem przy przygotowywaniu prototypowej wersji telewizji parlamentarnej, która ruszyła w listopadzie 2007 roku, oraz finalnej wersji telewizji internetowej, która nadawać będzie rocznie co najmniej 300 godzin programu, nie licząc relacji na żywo z posiedzeń.
•5. Jak testowano kanały?
W listopadzie 2007 roku uruchomiono prototypową wersję telewizji, którą udostępniono pracownikom Parlamentu Europejskiego. Na początku grudnia 2007 roku, poproszono Biura Informacyjne Parlamentu w stolicach państw członkowskich o powołanie grup zadaniowych. Ponad 300 osób miało okazję wypróbować prototypową wersję telewizji i wypełnić ankietę.
Z przekazanych w ankiecie odpowiedzi wynika, że:
- 81% z zadowoleniem przyjęło możliwość oglądania EuroparlTV;
- 78% uznało, że telewizyjna strona internetowa jest łatwa w obsłudze ; oraz
- 80% uznało emitowane treści za przydatne.
Na podstawie tych reakcji oraz opinii pracowników Parlamentu Europejskiego zdecydowaliśmy o uruchomieniu wersji online.
•6. Kto może oglądać?
Każdy z dostępem do Internetu będzie mógł oglądać kanały telewizji parlamentarnej. Internauci będą mogli wybrać format Windows Media lub Flash 9. W celu jak najszerszego udostępnienia programów i pozyskania widzów, użytkownicy uzyskają dostęp do kodów i adresów URL, aby mogli udostępniać pliki wideo innym użytkownikom Internetu.
•7. W ilu językach zaplanowano emisję?
Wszystkie programy będą tłumaczone na ponad 20 języków, co stanowi o unikalności naszej witryny internetowej. Niektóre programy będą udźwiękowione głosem lektora, inne emitowane będą z napisami. Emisja będzie się odbywać we wszystkich językach oficjalnych UE, choć w ograniczonym zakresie w przypadku języka irlandzkiego, tak jak ma to obecnie miejsce na witrynie Parlamentu Europejskiego.
•8. Wzajemne oddziaływanie
Parlament Europejski stoi na stanowisku, że telewizja internetowa powinna zapewniać daleko idącą interakcyjność. W Karcie Redakcyjnej stwierdzono, że "rozwój kanału przebiega w sposób umożliwiający wzmocnienie wzajemnego oddziaływania między Parlamentem i obywatelami Europy. Pozwala on obywatelom wyrażać opinie na temat treści kanału oraz przyczyniać się do wzbogacania jego zawartości".
Wszystkie programy powstawać będą z uwzględnieniem tego zobowiązania.
•9. Kto zarządza kanałem telewizyjnym?
Założenia programowe telewizji zostały zawarte w Karcie Redakcyjnej, która podkreśla w szczególności, że :
- " kanał jest zarządzany w oparciu o zasady usługi publicznej z myślą o realizacji celów informacyjnych i edukacyjnych "; oraz
- "kanał gwarantuje, że odzwierciedlony jest pluralizm opinii w Parlamencie Europejskim, z należytym uwzględnieniem znaczenia grup politycznych, w poszanowaniu neutralnej i bezstronnej polityki redakcyjnej".
Prezydium Parlamentu Europejskiego (w którego skład wchodzą przewodniczący PE, wiceprzewodniczący i kwestorzy) zwróciło się do Panelu Doradczego złożonego z przedstawiciela każdej z grup politycznych oraz wiceprzewodniczącego PE odpowiedzialnego za politykę informacyjną o zapewnienie, że Karta jest w pełni przestrzegana, a wszelkie skargi ze strony instytucji lub z zewnątrz są rozpatrywane bez zbędnej zwłoki.
•10. Ile to będzie kosztować?
Przewidywany roczny budżet projektu telewizji internetowej to 9 milionów euro. Największa cześć środków przeznaczona jest na produkcję programów i tłumaczenia, a w mniejszym stopniu na hosting i rozwój witryny internetowej oraz reklamę.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?