Finansowanie Kościołów. Ruszyły konsultacje społeczne

Decyzja o finansowaniu kościołów i związków wyznaniowych należeć będzie do obywateli. Do tej pory decyzję tę podejmowało za nas państwo. Projekt ustawy przewiduje, że każdy z nas zdecyduje, czy i jaki Kościół lub inny związek wyznaniowy wspierać. Chodzi o 0,5 proc. z naszego podatku. Przekazanie odpisu wyglądałoby podobnie, jak w przypadku 1 proc. na działalność organizacji pożytku publicznego.

Oprócz tego Kościoły i inne związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Oznacza to zniesienie Funduszu Kościelnego, z którego budżet państwa przekazuje obecnie pieniądze na te składki.

Fundusz Kościelny działa teraz na rzecz 172 kościołów i innych związków wyznaniowych.
Środki Funduszu przeznaczane są m.in. na:

- działalność charytatywną, oświatową i wychowawczą,
- remonty kościołów,
- składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

Źródło: premier.gov.pl


Obserwuj nas na:

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

zszlamas

31.7.2013 9:25:35

Re: Finansowanie Kościołów. Ruszyły konsultacje społeczne

Owszem zgadzam się z tym, że kościoły są zabytkami, ale ich właściciel jest odpowiedzialny za utrzymanie i remonty. Można obarczać kosztami zwyczajnego śmiertelnika który posiada zabytkowy pałacyk lub zamek, więc ta zasada powinna obowiązywać wszystkie podmioty. Przywileje zawsze będą budzić niesmak i rozdźwięk wśród społeczeństwa.

Maria

30.7.2013 21:40:43

Re: Finansowanie Kościołów. Ruszyły konsultacje społeczne

uważam że remonty kościołów powinno finansować się z budżetu państwa, w większości są to zabytki które przciągają turystów

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: