Podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT 2013. Liczysz na zwrot podatku? Zapłać mandat.

Zaległe kary za przekroczenie prędkości czy złe parkowanie fiskus odliczy z Twojej deklaracji podatkowej. Obciąży Cię również dodatkowymi kosztami. 

Dotyczy to oczywiście osób, którym przy wypełnianiu rocznego zeznania wyjdzie nadpłata podatku.

Nadpłata powstaje w sytuacji, gdy zapłacisz podatek nienależny lub w wysokości wyższej niż powinieneś – tłumaczy resort finansów.

Będzie tak przykładowo wtedy, gdy kupisz samochód i pomyłkowo wyliczysz – a następnie wpłacisz na konto fiskusa – za wysoki podatek od czynności cywilnoprawnych.

Z nadpłatą mamy również do czynienia, jeżeli płatnik – najczęściej pracodawca lub organ rentowy –  pobrał podatek nienależny lub pobrał go w wysokości wyższej od należnej – wyjaśnia ministerstwo w swoim poradniku.

Chodzi tutaj np. o zaliczki na podatek dochodowy, które szef pobiera co miesiąc z naszych wypłat. Gdy okażą się za wysokie – będzie nadpłata.

Kiedy nadpłata zostanie nam zwrócona?

Gdy w rozliczeniu PIT za rok 2013 wykażemy kwotę nadpłaty podatku, urząd skarbowy musi nam ją oddać w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia tego zeznania. - Jeżeli jednak złożymy korektę zeznania, termin do zwrotu nadpłaty liczony jest od dnia skorygowania zeznania – tłumaczą urzędnicy ministerstwa.

Zwrot możemy dostać w gotówce, np. w kasie urzędu lub przekazem pocztowym. Możliwe jest również przelanie pieniędzy na nasze konto bankowe. Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest podanie jego numeru w formularzu ZAP-3 (np. jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej) lub NIP-7 (gdy musimy posługiwać się NIP, czyli np. mamy firmę).

Jeśli jednak numer rachunku bankowego podaliśmy już przy wcześniejszych rozliczeniach PIT, nie ma potrzeby składania jednego ze wspomnianych formularzy.

Pamiętajmy też, że nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.

Kto nie dostanie wyliczonej w PIT nadpłaty?

Nie mogą na to liczyć m.in. osoby, które ukarane przez policję np. za przekroczenie prędkości nie zapłaciły mandatu.

– Gdy mamy zaległości, przysługująca nam nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na ich poczet – przypomina resort finansów. Tak samo dzieje się właśnie z zaległymi mandatami.

Ściągnięcie ich z urzędu oznacza, że nie zostaniemy zapytani, czy urzędnicy mogą pobrać niezapłacone grzywny z nadpłaty. Po prostu to zrobią i wyślą na nasz adres informację, że tak się właśnie stało.

Pozwala na to ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z nią naczelnik urzędu skarbowego może prowadzić egzekucje z należności pieniężnych.

Co fiskus doliczy do zaległego mandatu?

Nie zdziwmy się, gdy urząd ściągnie z nadpłaty więcej niż wynosiła grzywna. Wszystko przez doliczenie kosztów egzekucji. Wynoszą one 5 proc. zajmowanej kwoty, nie mniej jednak niż 4 zł 20 gr.

Dochodzi do tego opłata manipulacyjna - wyjaśnia Bartosz Chojnacki z Izby Skarbowej we Wrocławiu. - Opłata wynosi 1 proc. kwoty egzekwowanych należności objętych każdym tytułem wykonawczym, nie mniej jednak niż 1 zł 40 gr - dodaje.

Przykład 
Zaległy mandat drogowy wynosi 500 zł. Urząd skarbowy ściągając go ze zwrotu podatku doliczy 25 zł kosztów egzekucyjnych oraz 5 zł opłat manipulacyjnych. Ostatecznie zwrot podatku zostanie pomniejszony o 530 zł.

Zatem w sytuacji, gdy nadpłata podatku wynosiła przykładowo 600 zł, na nasze konto trafi ostatecznie jedynie 70 zł. Gdy nadpłata nie pokryje całej zaległości, urząd ściągnie jedynie część, a o resztę będzie się ubiegał w postępowaniu egzekucyjnym.

 


Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Podatnik 1

16.2.2015 17:15:5

Re: PIT 2013. Liczysz na zwrot podatku? Zapłać mandat.

Czy ściągnięcie części nadpłaty przez urząd skarbowy (zaległy podatek od wzbogacenia) opóźnia w jakiś sposób termin zwrotu pozostałej części nadpłaty? Składałem edeklaracje i czekam na zwrot na konto ok 500zł. Dostałem pismo o zajęciu egzekucyjnym części tej kwoty, przez telefon jednak Pani z urzędu skarbowego powiedziała że nie muszę się zwracać do nikogo z decyzja o zgodzie bądź nie. Proszę o info


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 12.5.2017

  Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • 17.12.2017

  Minimalny podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych w 2018 r.

  Od 1 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać zmiany w ustawach o PIT i CIT, które wprowadzają tzw. podatek minimalny, czyli podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości (...)

 • 9.1.2014

  PIT 2013. Kalendarz podatnika. Styczeń.

  Rozliczenia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych należy składać do dnia 30 kwietnia 2014. Zaznaczyć jednak należy, że już w styczniu upływają ważne z punktu widzenia rozliczeń (...)

 • 25.1.2018

  Jaki PIT przyjdzie z ZUS?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie informacji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2017 roku chociaż raz pobrały (...)