Działalność gospodarcza

Fiskus dostanie terminale. Mandat zapłacisz kartą

Do kary doliczana będzie opłata i prowizja za autoryzację transakcji.

Osoby przyłapane na wykroczeniu skarbowym otrzymają możliwość zapłacenia mandatu kartą bankomatową. Teraz nie ma takiej opcji. Ukarany dostaje mandat kredytowy, a nałożoną kwotę musi samodzielnie wpłacić w ciągu 7 dni na podane konto.

Za szybkim płaceniem mandatów opowiada się resort sprawiedliwości. Ministerstwo przygotowało już odpowiedni projekt rozporządzenia, który został przekazany pod obrady rządu. Zmiany mają obowiązywać po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wykroczenie skarbowe – co to takiego?

Mówimy o nim wtedy, gdy naszym zaniedbaniem czy celowym działaniem narazimy budżet państwa na stratę, której wysokość nie przekracza pięciokrotności najniższej pensji –  czyli 6930 zł. Popełniamy je np. nie płacąc w terminie należnego podatku, unikając zapłaty cła lub akcyzy.

Mandat za wykroczenie może wlepić pracownik urzędu skarbowego, inspektor kontroli skarbowej oraz funkcjonariusz i inspektor celny. Maksymalna kara to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, zatem 2772 zł.

Mandat kartą z dodatkową opłatą

Zatrzymany będzie miał oczywiście wybór, w jakiej formie chce dostać mandat. Celnik będzie musiał poinformować nas o dostępnych możliwościach. Jeśli nie skorzystamy z zapłacenia kartą, to będziemy mogli zapłacić karę w ciągu 7 dni np. na poczcie. Gdy zdecydujemy się jednak na płatność bezgotówkową, to oprócz kary uiścimy też opłaty i prowizje za autoryzację transakcji i przekazanie wpłaconej kwoty na właściwy rachunek bankowy. Wysokość opłat jest jeszcze nieznana. Ich wysokość ma zależeć od umowy," jaką Ministerstwo Finansów podpisze z operatorem terminali.

Można też odmówić przyjęcia mandatu

Funkcjonariusze wlepiający mandat muszą również poinformować zatrzymanego, że może nie przyjąć grzywny. Wtedy sprawa trafi jednak do sądu, gdzie kary mogą być nawet dziesięć razy wyższe niż w przypadku mandatu.

Sędzia może nałożyć karę pieniężną w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli od 138,6 zł do 27720 zł. Ile konkretnie możemy zapłacić? Przy ustalaniu wysokości grzywny sąd weźmie pod uwagę naszą sytuację majątkową. Czyli w uproszczeniu im więcej zarabiamy, tym kara będzie wyższa.

Nowe przepisy pomogą na granicach

Proponowany nowy sposób uiszczania kary grzywny pomoże przede wszystkim celnikom, którzy mają do czynienia z wykroczeniami, popełnionymi przez cudzoziemców przebywających czasowo w Polsce. To właśnie urzędy celne i funkcjonariusze tych służb dostaną przenośne terminale w pierwszej kolejności. Dotyczyć to będzie wszystkich rodzajów przejść granicznych, czyli przejść lądowych, morskich oraz lotniczych. Teraz często zdarza się, że zagraniczni sprawcy wykroczeń skarbowych nie dysponują gotówką w polskiej walucie. Ściągnięcie grzywny jest wówczas utrudnione, ponieważ wymaga wszczęcia postępowania na drodze sądowej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

lucyna

17.8.2011 18:5:7

Re: Fiskus dostanie terminale. Mandat zapłacisz kartą

Gnębi się Polaków dokładaniem podatków i kar ,a wsparcie wysyła Grecji ,bo oni podatki mają " gdzieś "

lucyna

17.8.2011 18:4:20

Re: Fiskus dostanie terminale. Mandat zapłacisz kartą

Gnębi się Polaków dokładaniem podatków i kar ,a wsparcie wysyła Grecji ,bo oni podatki mają " gdzieś "

szmatek64

22.4.2011 20:56:41

Re: Fiskus dostanie terminale. Mandat zapłacisz kartą

Czy wszystko musi polegać na karze finasowej mało już te złodzieje okradają naród Polski!Prawo powinno być tak proste,aby nie było możliwości popełnienia wykroczenia skarbowego i wtedy okazałoby sie ,że te biurwy skarbowe nie są potrzebne bo system skarbowy byłby przyjazny obywatelowi!Niestety im gorzej dla nas tym lepiej dla biurokracji ponieważ mogą udowodnić potrzebę swego istnienia!!!

PPHUEDMAR

20.4.2011 17:49:39

Re: Fiskus dostanie terminale. Mandat zapłacisz kartą

Gdyby jeszcze Fiskus tak szybko oddawał nadpłacone podatki...

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.8.2017

  Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 26.8.2017

  Ułatwiona legalna migracja do UE?

  Rada uzgadnia mandat negocjacyjny co do projektowanych przepisów mających przyciągnąć wysoko wykwalifikowanych pracowników.

 • 27.11.2017

  Ustawa o płatnościach bezgotówkowych w konsultacjach publicznych

  Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Oprócz upowszechnienia ich stosowania, ustawa ma przyczynić (...)

 • 12.12.2013

  Kodeks drogowy 2014 – kolejne zmiany

  Od Nowego Roku pewnym zmianom ulegnie ustawa – Prawo o ruchu drogowym oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia.