Genetycznie zmodyfikowane organizmy a środowisko przyrodnicze - relacja z konferencji

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski wziął udział w międzynarodowej konferencji podsumowującej kampanię pt. "Genetycznie zmodyfikowane organizmy a środowisko przyrodnicze". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Podczas spotkania podsumowującego kampanię wiceminister Janusz Zaleski przedstawił Ramowe Stanowisko Rządu RP dotyczące organizmów genetycznie zmodyfikowanych, które zostało przyjęte przez rząd w listopadzie 2008 r. Dopuszcza ono prowadzenie prac zamkniętego użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych. W takich warunkach prowadzi się istotne badania dotyczące np. powstawania leków. Podkreślił, że rząd uważa za zasadne przeprowadzanie doświadczeń mających na celu określenie wpływu organizmów genetycznie zmodyfikowanych na środowisko w warunkach klimatycznych Polski. Jest jednak przeciwny wprowadzaniu GMO, jako produktów lub w produktach. Opowiada się ponadto przeciw wprowadzaniu do obrotu, z możliwością uprawy, roślin genetycznie zmodyfikowanych.

Porady prawne

W tych sprawach rząd na forum Unii Europejskiej będzie wyrażał stanowisko negatywne, deklarując jednocześnie przestrzeganie prawa unijnego - podkreślił Podsekretarz Stanu w MŚ J. Zaleski. Dodał również, że Rada Ministrów, biorąc pod uwagę konieczność realizacji zobowiązań wspólnotowych, uwzględnia jednak wyraźną niechęć znacznej części społeczeństwa wobec GMO. W związku z tym rząd będzie się starał pozyskać przychylność innych państw członkowskich do zmiany prawa UE w tym zakresie. Jednocześnie deklaruje, że w obowiązujących i tworzonych przepisach dokona zmian, które pozwolą ograniczyć stosowanie GMO na terytorium Polski.

Wiceminister Zaleski zaznaczył, że z pewnością nie da się uniknąć kontaktu z GMO, ale powinniśmy mieć możliwość dokonywania świadomych wyborów. Do tego niezbędna jest wiedza o organizmach zmodyfikowanych genetycznie i skutkach ich wprowadzania do środowiska.

Zwrócił również uwagę na to, że organizmy żywe, zarówno zmodyfikowane, jak i nie, charakteryzuje duża mobilność, rozmnażanie się i rozprzestrzenianie w środowisku. Zbyt swobodne wprowadzanie - według wiceministra - może okazać się eksperymentem na dużą skalę, którego skutki będziemy mogli zaobserwować dopiero w odległej przyszłości. Podkreślił również, że jest to eksperymentowanie na żywym organizmie jakim jest środowisko. Wobec tego trzeba bardzo starannie przygotowywać i podejmować decyzje, których rezultatem będzie wykorzystanie GMO.

Kampania informacyjna, którą w latach 2008-2009 prowadziło Centrum Informacji o Środowisku, obejmowała konferencje regionalne i seminaria we wszystkich województwach adresowane do administracji samorządowej, organizacji ekologicznych i konsumenckich oraz inspekcji zainteresowanych tematyką GMO.

Opinie i stanowiska zaprezentowali zarówno przedstawiciele środowisk, organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności w naszym kraju, ale także odbiorcy kampanii - pracownicy administracji i inspekcji zajmujących się GMO, rolnicy i organizacje konsumenckie.

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych z państw podzielających polskie niepokoje zawiązane z wprowadzaniem organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska przyrodniczego.  

Źródło: www.mos.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika