Grupa Wyszehradzka i państwa bałtyckie solidarne w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego

Kwestie pakietu klimatyczno-energetycznego, bezpieczeństwo energetyczne, światowy kryzys finansowy oraz Partnerstwo Wschodnie były głównymi tematami posiedzenia szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów bałtyckich, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej podsumowującej posiedzenie poinformował, że wszyscy uczestnicy spotkania uznali, iż chcą kontynuować współpracę oraz podobnie jak na ostatnim szczycie Unii Europejskiej chcą solidarnie bronić rozwiązań, które umożliwią przyjęcie pakietu klimatyczno-energetycznego. Zaznaczył jednak, że rozwiązania w nim przyjęte nie mogą zagrażać gospodarkom poszczególnych krajów. - Mamy nadzieję, że będziemy wspólnie prezentowali stanowisko na rzecz mądrego pakietu w grudniu w czasie szczytu UE - powiedział premier.

Jak zaznaczył szef polskiego rządu, nowe kraje członkowskie UE wspólnie dążą do tego, aby UE przyjmując pakiet zapobiegła nieograniczonemu wahaniu cen emisji CO2 w przyszłości, a także uwzględniła charakterystykę poszczególnych gospodarek, w tym tych opartych na węglu. - Chcielibyśmy stwarzać maksymalne ulgi nie dla tych, którzy emitują najmniej, tylko dla tych, którzy w ramach konkretnej branży maksymalnie inwestują w ograniczanie CO2 - dodał prezes Rady Ministrów. Jako argument podał fakt, iż Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia dokonały gigantycznego wysiłku w latach 90. redukując emisję CO2. - Oczekujemy wspólnie tylko jednego, żeby oceniono uczciwie różnice w punkcie startu, żeby oceniono uczciwie, ile nasze kraje włożyły wysiłku, potu i łez w to, żeby realnie ograniczyć emisję CO2 - oświadczył.

Odnosząc się do kwestii światowego kryzysu finansowego premier Tusk oświadczył, że uczestnicy spotkania uznali, iż powinni pracować na rzecz wspólnych rozwiązań europejskich, które pozwolą poprawić stabilność finansową. Jednocześnie dodał, że uczestnicy spotkania chcą poważnej pracy nad zwiększeniem skuteczności nadzoru nad finansami także w wymiarze ogólnoeuropejskim.

Szef polskiego rządu pogratulował również  Robertowi Fico odważnej decyzji o wprowadzeniu euro na Słowacji już w 2009 r. Wyraził nadzieję, że doświadczenia tego kraju przekonają opornych w Polsce, iż warto podjąć trud wejścia do strefy euro. - To pionierski krok w naszym regionie. Uważam, że Słowacja wyjdzie na tym bardzo dobrze, a bilans jest jednoznacznie pozytywny już w tej chwili - powiedział Donald Tusk.

W spotkaniu, obok szefa polskiego rządu Donalda Tuska, uczestniczyli premierzy: Czech Mirek Topolanek, Słowacji Robert Fico, Węgier Ferenc Gyurcsany, Litwy Gediminas Kirkilas, Łotwy Ivars Godmanis oraz Estonii Andrus Ansip.

Porady prawne

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika