Gwarancje bankowe biur podróży zostały podwyższone
Zaostrzone przepisy dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów już obowiązują. Podwyższenie minimalnych kwot i zmiana sposobu ich naliczania pozwoli lepiej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Najważniejsze zmiany, które obowiązują od 14 maja, dotyczą m.in.: wprowadzenia wyższych kwotowych minimalnych wysokości sum gwarancji bankowej (ubezpieczeniowej) i sum gwarancyjnych w umowie ubezpieczenia oraz utrzymania wysokości stawek procentowych zabezpieczeń na obecnie obowiązującym poziomie. Przykładowo wcześniej było 20 proc. przychodu, nie mniej niż 67 tys. euro, a obecnie jest 20 proc. przychodu, ale nie mniej niż 250 tys. euro. W związku z tym, umowy gwarancji lub ubezpieczenia nie będą mogły być zawierane na niższe kwoty.
Wyższa suma gwarancji zwiększy możliwości ubezpieczyciela, który w przypadku upadłości biura podróży będzie mógł zabezpieczyć interesy podróżnych na miejscu i zorganizować powrót do kraju, nie narażając ich na dodatkowe koszty.
Przepisy nowych rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zabezpieczeń finansowych biur podróży nie zawierają sankcji za nieprzestrzeganie określonych obowiązków (delegacja ustawowa zawarta w ustawie o usługach turystycznych nie przewiduje możliwości określenia takich sankcji w aktach wykonawczych). Konsekwencje dotyczące braku wymaganych zabezpieczeń zawarte są w ustawie o usługach turystycznych.
Zmiana rozporządzeń resortu wynika z niewypłacalności biur podróży, które zdarzyły się w 2012 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?