Imprezę sylwestrową możesz reklamować

Nieudany sylwester? Niezgodna z ustaleniami fryzura, makijaż czy zabieg kosmetyczny? Masz prawo zgłosić reklamację - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wybierając się na zabawę sylwestrową - za którą zapłaciliśmy organizatorowi - pamiętajmy o tym, że w razie niewywiązania się przedsiębiorcy z umowy możemy żądać zadośćuczynienia.

Chociaż już sam bilet wstępu jest potwierdzeniem zawarcia umowy, to najlepiej sporządzić ją na piśmie. Ułatwi to dochodzenie roszczeń w przypadku konfliktu z przedsiębiorcą - czytamy na stronie UOKiK. W umowie powinniśmy doprecyzować np. ilość ciepłych dań, napojów czy rodzaj oraz formę muzyki. W dokumencie spiszmy również ewentualne kary, wynikające z niewywiązania się organizatora z „sylwestrowych atrakcji".

Reklamacji podlega także niezgodna z ustaleniami fryzura, makijaż czy zabieg kosmetyczny. Jeżeli uznamy, że zostaliśmy poszkodowani, to możemy zażądać naprawy szkody. Musimy wyznaczyć wtedy fryzjerowi czy kosmetyczce nowy termin wizyty.

- Jeżeli przedsiębiorca nie usunie wady w wyznaczonym przez nas czasie lub nie jest to możliwe z innych przyczyn - mamy prawo odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zapłaconej kwoty - informuje UOKiK.

Odstąpienie od umowy jest możliwe jednak tylko wtedy, gdy „wada usługi" jest istotna, np. trwała spaliła włosy, zamiast koloru blond wyszedł inny, zabieg kosmetyczny spowodował chorobę. Zawsze możemy domagać się mimo wszystko odszkodowania, gdy z powodu wadliwego wykonania usługi musieliśmy np. pójść do innego fryzjera i ponieśliśmy w związku z tym dodatkowe koszty. Aby udowodnić szkodę i ubiegać się o odszkodowanie musimy zachować wszystkie rachunki z wizyt.

Jeżeli zamierzamy spędzić noc sylwestrową w kinie, teatrze, klubie czy restauracji, gdzie mamy obowiązek zostawienia płaszcza w szatni, to nie dajmy się oszukać - właściciel lokalu odpowiada za rzeczy pozostawione w szatni, nawet wtedy, gdy jest ona bezpłatna.

Wywieszanie przed szatnią napisu, zgodnie z którym w przypadku zaginięcia lub zniszczenia garderoby szatnia nie ponosi odpowiedzialności, jest niezgodne z prawem - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Miłośnicy jazdy na nartach powinni pamiętać z kolei o tym, że za niewykorzystany z powodu złej pogody karnet na stok mogą otrzymać zwrot pieniędzy. Wysokość zwrotu będzie w tym przypadku proporcjonalna do niewykorzystanych zjazdów.

Zakup biletu na zabawę, wykupienie wycieczki połączonej z sylwestrem zobowiązuje także klienta. - Nagła rezygnacja, rozmyślenie się w ostatniej chwili może wiązać się z poniesieniem części lub całości ceny biletu - informuje Urząd.

Jeżeli do zmiany warunków umowy - ceny, miejsca spotkania czy programu imprezy - doszło z winy organizatora, to powinniśmy mieć możliwość rezygnacji bez ponoszenia kosztów - czytamy na stronie UOKiK.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika