Izba notarialna w Warszawie naruszyła prawo antymonopolowe?
Sprawdzi to postępowanie wszczęte przez Prezes UOKiK. Wątpliwości budzi zakaz udziału przedstawicieli zawodu w przetargach.
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji. Za tego typu porozumienia uważa się również uchwały lub inne działania związku przedsiębiorców, ich organów statutowych, czy samorządów zawodowych.
Prezes UOKiK wszczęła postępowanie przeciwko Izbie Notarialnej w Warszawie. Zrzesza ona obligatoryjnie wszystkich notariuszy prowadzących kancelarie w Warszawie i jej najbliższych powiatach.
Podstawą prowadzonego obecnie postępowania są informacje zgromadzone przez Urząd, m.in. podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibie Izby. Z wstępnej analizy wynika, że Izba mogła ograniczać konkurencję pomiędzy notariuszami. Świadczą o tym m.in. maile wysłane przez przedstawicieli Izby Notarialnej w Warszawie, w których zakazali zrzeszonym w niej notariuszom udziału w przetargach na świadczenie usług. Informowali również, że za złamanie tego zakazu grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. - Zakazując notariuszom udziału w przetargu, Izba notarialna w Warszawie mogła ograniczyć możliwość rywalizacji pomiędzy przedstawicielami zawodu. W efekcie, zamawiający mogli zostać pozbawieni wyboru najkorzystniejszej dla siebie oferty, a tym samym racjonalnego wydatkowania publicznych pieniędzy - mówi Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.
Warto wspomnieć, że w 2004 r. Sąd Najwyższy uznał, że notariusz jest uprawniony do udziału w przetargach publicznych. Uchylił tym samym uchwałę Krajowej Rady Notarialnej, zakazującej przedstawicielom zawodu ubiegania się o zamówienia publiczne.
W przeszłości samorząd notarialny był również karany przez UOKiK. Przykładowo, w 2010 r. Prezes Urzędu wydała decyzję dotyczącą Krajowej Rady Notarialnej. Zakwestionowane zostało wówczas postanowienie z kodeksu etyki zawodowej notariusza, pozwalające notariuszowi otworzyć kancelarię w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria jedynie pod warunkiem uzyskania zgody Rady Izby Notarialnej. Decyzja nie jest prawomocna. KRN odwołała się od niej do sądu, który najbliższą rozprawę wyznaczył na 13 grudnia br.
(uokik.gov.pl)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?