Jak wiele pieniędzy tracimy na zakłady aktywności zawodowej niepełnosprawnych?

Badanie Najwyższej Izby Kontroli wykazało duże nieprawidłowości w funkcjonowaniu Zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Okazuje się, iż bardzo często środki przeznaczone na aktywizację zawodową niepełnosprawnych są niewłaściwie wykorzystywane.

Rzeczywistość odbiega od projektów, planów i całej machiny marketingowej, uruchomionej wokół aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Kontrola wykazała bowiem, iż system pomocy niepełnosprawnym prowadzony przez ZAZ-y, pełen jest luk i nieprawidłowości.  Najbardziej cierpią na tym sami niepełnosprawni, którym faktycznie nie daje się szansy na rozwój zawodowy. Środki przeznaczane dla nich są bowiem źle wydatkowane, a samym niepełnosprawnym nie zapewnia się odpowiednich warunków pracy.

Porady prawne

Zakłady aktywności zawodowej zostały ocenione negatywnie, żaden nie otrzymał opinii w pełni pozytywnej. Jak wykazała kontrola, nieprawdziwe są twierdzenia, iż pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników niepełnosprawnych. Kierujący zakładami aktywności, powtarzają krążące powszechnie błędne opinie o niechęci pracodawców, tłumacząc tym swoja bezczynność.

Przypomnijmy, iż zakłady aktywności zawodowej zostały wprowadzone ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych. Zakłady aktywności zawodowej są wyodrębnionymi organizacyjnie i finansowo jednostkami tworzonymi przez powiaty, gminy, stowarzyszenie lub inne organizacje społeczne, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Zakłady takie tworzy się w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności, a także w celu rehabilitacji zawodowej i społecznej tych osób oraz przygotowania ich do aktywnego życia w otwartym środowisku na miarę ich indywidualnych możliwości.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wz43 2011-10-09 15:32:18

    W artykule brak jest jakichkolwiek danych liczbowych odnoszących się do tematu. Czyli jak w czeskim filmie - tak naprawdę nikt nic nie wie.

  • Krzesia 2011-10-07 12:18:37

    zakłady , zakładami, a jeśli osoba niepełnosprawna sama sobie stworzy stanowisko i otworzy działanośc gosppdarcza to nie ma zadnych przywilejów. Może jedynie to, że jest częściowy zwrot za składke na ZUS - emerytalne i rentowe. Uważam, że wciąż jest nierówne traktowanie podmiotów. Przykładowo - jestem po poważnej operacji- byałam ubezpieczona w ZUS i otrzymalam swiadczenie chorobowe za 182 dni. OK. Jednocześnie jednak mam rente stała (III grupa inwalidzka) i juz wiecej mi sie nic nie należy. Aktualnie jestem ponownie w szpitalu na rehabilitacji i musze zapłacic pełną składke na ZUS pomimo ze nie zarabiam, a L-4 to w ogole nie bedzie honorowane. Mogę zrozumieć, ze nie otrzymam juz swiadczenia chorobowego, ale może przynajmniej za te 3 tygodnie pobytu w szpitalu nie musialabym płacic ZUS-u? Nikogo to jednak nie obchodzi, zawiesic takze nie mozna na okres krótszy niz 30 dni, a to jest wszakże tylko 21 dni. Inny temat jest taki, że choć mam niepelnosprawnośc ruchową i plakietkę niebieską miedzynarpodowa, to jednak straznicy miasta Wrocławia ciągle mi łupią mandaty za parkowanie, tłumacząc, że powinnam miec plakietke czerwona tzw. ZERO. Wg przepisów ustanowionych przez radnych Wrocławia ta mi sie nie należy jesłi mam tylko 3 grupę (z roku 1995), a nie pierwsza czy drugą. I tylko dlatego muszę zebrac cała komisję, zeby ustaliła, czy nadaje sie do drugiej grupy. (prosze sobie policzyc koszty posiedzenia takiej komisji itp. itd.)No , ale przeciez renciste mozna bic z kazdej strony, no bo jak sie obroni?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika