Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Wystarczy 300 złotych oraz jedno spotkanie z policjantem i psychologiem, a z naszego konta zniknie 6 punktów karnych.

Za wykroczenia drogowe kierowca może dostać od 1 do 10 punktów karnych. Gdy zbierzemy 24 punkty, to stracimy prawo jazdy i za kierownicę wsiądziemy dopiero po ponownym zdaniu egzaminu. W przypadku świeżo upieczonych kierowców – którzy prawo jazdy mają krócej niż rok – odebranie uprawnień nastąpi już po przekroczeniu 20 punktów karnych.

Szansą na zatrzymanie prawa jazdy jest udział w szkoleniu. Mogą na nie pójść jednak tylko ci kierowcy, którzy mają ten dokument ponad 12 miesięcy.

Nie skasujesz wszystkich punktów za jednym razem

Porady prawne

Z płatnych szkoleń możemy skorzystać raz na 6 miesięcy, czyli mamy możliwość pozbycia się w ten sposób tylko 12 punktów rocznie (jedno szkolenie usunie 6 punktów).

Za 6-godzinny kurs zapłacimy od 270 złotych (np. we Wrocławiu) do 350 złotych (tyle wydamy w Warszawie). W większości wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego stawka wynosi 300 złotych.

Gdzie sprawdzić ilość punktów?

Nie pamiętasz ile masz punktów karnych? Odwiedź komendę policji. Informacja ustna jest bezpłatna. Wydanie pisemnego zaświadczenia o ilości punktów na koncie kosztuje 17 złotych.

Musimy pamiętać, że na szkolenie można się zgłosić, gdy mamy na koncie więcej niż 6 i mniej niż 24 punkty. Na kurs zapiszemy się telefonicznie lub drogą internetową. Kartę zgłoszenia na szkolenie można znaleźć na stronach internetowych WORD.

- Szkolenie polega na jednorazowym spotkaniu z policjantem i psychologiem. Odbywa się w formie prelekcji, pogadanki przy wykorzystaniu środków audio-wizualnych – wyjaśnia warszawski WORD.

Po ukończeniu szkolenia dostaniemy zaświadczenie. Jego kopia zostanie przesłana również policji prowadzącej ewidencję punktów karnych. Na podstawie tego dokumentu liczba punktów karnych zmniejszy o sześć najstarszych (punkty te odejmuje się według kolejności wpisów).

Pigułka:
- ze szkolenia nie może skorzystać kierowca w okresie jednego roku od dnia otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy,
- odbycie szkolenia daje podstawę do zmniejszenia liczby posiadanych punktów o 6,
- w szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy.
- koszt szkolenia – średnio 300 zł,
- czas trwania szkolenia: 6 godzin.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. nr 236, poz. 1998 z późn. zm.).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gość 2013-02-08 11:18:42

    Autor artykułu podaje nieaktualne przepisy. Szkolenia, o których mowa w artykule, zostały zniesione. W zamian za nie trzeba iść na kurs prawa jazdy, i dopiero wtedy są kwasowane punkty (w wysokości nawet 24).

  • prawowierny 2011-02-08 11:46:59

    Gość nie zauważył jednego. Znowelizowana ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, a konkretnie art. 98 ? 101, rzeczywiście wprowadza nowe zasady, które likwidują szkolenia. Tylko, że artykuły te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Do tego czasu możemy brać udział w szkoleniach o których mowa w artykule. I tyle w tym temacie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika