Jaka akcyza na samochody o napędzie hybrydowym?
Stawka podatku akcyzowego dla pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania, zostanie obniżonao 50%.
Co przewiduje ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym?
Zmniejszenie emisji spalin ma być efektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Ustawa ma na celu obniżenie stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym. Nabywcy pojazdów hybrydowych będą płacić o połowę mniejszy podatek przy zakupie pojazdów o napędzie spalinowo-elektrycznym.
Nowelizacja wprowadza regulacje, na mocy których wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe będzie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.
Nowe stawki akcyzy:
-
1,55% podstawy opodatkowania – obejmie samochody o napędzie hybrydowym, o pojemności silnika spalinowego 2.000 cm3 lub niższej, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania;
- 9,3% podstawy opodatkowania – obejmie samochody o napędzie hybrydowym,
o pojemności silnika spalinowego w przedziale powyżej 2.000 cm3 do 3.500 cm3, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, a także w którym energia elektryczna jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.
Zgodnie z nowymi przepisami samochody hybrydowe o pojemności silnika większej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3, mają być objęte 9,3-procentowym podatkiem akcyzowym. W wypadku pojazdów z silnikami do 2000 cm3 stawka podatku ma wynosić 1,55%.
Obecne przepisy przewidują czasowe zwolnienie z podatku akcyzowego dla samochodów hybrydowych.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Nowelizacja wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?