Na co mogą liczyć powodzianie z Dolnego Śląska?

Obecnie dostają oni zasiłki po 6 tys. złotych na żywność i leki. Jeżeli powódź przeszkodziła im w dotarciu do pracy, to nie otrzymają jednak za nieobecność wynagrodzenia.

Poszkodowani przez wielką wodę mieszkańcy Bogatyni czy Zgorzelca mogą się teraz starać jedynie o doraźną pomoc finansową, np. o zasiłek celowy w wysokości 6 tys. złotych.

Pieniądze te można wydać na zakup m.in.: żywności, leków, opału, odzieży oraz niezbędnych przedmiotów domowego użytku. Wsparcie zostanie przyznane po wywiadzie środowiskowym, przeprowadzonym przez gminnego urzędnika.

Osobom, których domy lub mieszkania zostały zniszczone albo uszkodzone przez wodę, przysługuje ponadto pomoc do 20 lub do 100 tys. złotych.

Porady prawne

O niższą kwotę mogą starać się osoby, które zrezygnują z wyceny poniesionych strat. Warunkiem otrzymania pomocy do 100 tys. złotych jest wcześniejsze oszacowanie szkód przez rzeczoznawcę.

- Powodzianie muszą przedstawić faktury i rachunki na potwierdzenie wydatków związanych z remontem czy odbudową. Jeśli osoba, która otrzymała zasiłek, tego nie zrobi albo przeznaczy pomoc na inny cel, będzie musiała ją zwrócić - informuje MSWiA.

9 mln 445 tys. zł - taka suma została już przekazana przez rząd na zasiłki dla powodzian na Dolnym Śląsku.

Pieniądze na remont lub odbudowę można również wydać na zakup nowego mieszkania, działki budowlanej albo na budowę domu w innym miejscu.

Wspomniane wyżej zasiłki powodzianie mogą dostać po złożeniu wniosku w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej.

Specustawy na razie nie pomogą

Większość z nich powstała bowiem z myślą o ofiarach kataklizmu z maja i czerwca.

Aby objęły one powodzian z Bogatyni i Zgorzelca, potrzebna będzie ich nowelizacja. Specjalne posiedzenie Sejmu w tej sprawie może się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

Na odświeżenie czeka np. obowiązująca już ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Na podstawie tego dokumentu poszkodowani mogą m.in. otrzymać od państwa specjalną pożyczkę na spłatę kredytu hipotecznego.

Ustawa pozwala również pracownikom usprawiedliwić nieobecność w pracy, gdy nie mogli do niej dotrzeć ze względu na powódź. Szef musi zapłacić im wówczas nawet za 10 dni nieobecności.

Posłowie zajmą się również poprawieniem ustawy o wspieraniu drobnych przedsiębiorców. Dzięki niej poszkodowani przez wielką wodę biznesmeni dostaną po 50 tys. złotych na odbudowę firmy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dynamito 2012-08-10 12:00:47

    na tygodniowe zainteresowanie

  • hjgjhg 2012-08-10 11:58:56

    na obiecanki


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika