Jeden głos Europy oraz wspólne działanie w obliczu sytuacji kryzysowej
Tylko skoordynowana polityka oraz jeden, wspólny głos UE może przynieść efekt w walce ze skutkami kryzysu finansowego. W środę, eurodeputowani przyjęli rezolucję na temat ostatniego spotkania Rady Europejskiej, w której oprócz kryzysu finansowego, poruszono między innymi sprawę pakietu klimatycznego oraz konfliktu w Gruzji.
Parlament podkreślił znaczenie skoordynowanej, europejskiej polityki makroekonomicznej umożliwiającej szybkie reagowanie na daną sytuację, podając za przykład obecny kryzys finansowy. Podkreślono jednak, że nie należy kwestionować zasad paktu na rzecz stabilności i wzrostu oraz że państwa członkowskie powinny dążyć do konsolidacji fiskalnej. Parlament przyjmując rezolucje dał wyraz dużemu zaniepokojeniu oraz wezwał wszystkie państwa UE do dalszych zintensyfikowanych działań.
Kryzys i jego wpływ na gospodarkę realną
Parlamentarzyści podkreślili, że konsekwencje obecnego kryzysu wykraczają poza rynki finansowe, w szczególności w odniesieniu do rentowności przedsiębiorstw, zatrudnienia, finansów osobistych i MŚP. Parlament wyraził także opinię, że trwałe otoczenie makroekonomiczne nastawione na wzrost jest niezwykle potrzebne, w tym także stały dostęp do kredytów dla obywateli i sektora MŚP oraz inwestycji w infrastrukturę w celu uniknięcia radykalnego spadku wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
W punktach dotyczących strategii wyjścia z kryzysu, eurodeputowani wyrazili gotowość do wspierania środków na rzecz przywrócenia płynności na rynkach, co umożliwiłoby ponowny dostęp do kredytów dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Podkreślono znaczenie szybkiej reakcji Komisji w kwestii stosowania zasad dotyczących pomocy państwa w stosunku do instytucji finansowych- "jeżeli taka pomoc jest stosowana, powinna odbywać się pod nadzorem publicznym, przy poprawie zarządzania i ograniczeniu wynagrodzeń". Strategie inwestycyjne powinny być przygotowywane na rzecz gospodarki realnej. Eurodeputowani poparli stworzenie "jednostki ds. kryzysu finansowego", krytykując jednak fakt, iż przedstawiciele PE nie znaleźli się w tej grupie.
Parlament wezwał także Radę oraz Komisję do wysuwania propozycji "na rzecz wzmocnienia ram UE w zakresie regulacji, nadzoru a także zarządzania sytuacją kryzysową, w tym potrzebę analizy przyczyn obecnego kryzysu" - w tym punkcie eurodeputowani zaapelowali o przyjęcie środków legislacyjnych, dotyczących w szczególności: uregulowania banków i nadzoru nad nimi, roli agencji ratingowych, nadzoru nad sekurytyzacją funduszy hedgingowych, roli dźwigni finansowej, wymogów przejrzystości, zasad likwidacji, rozliczania rynków pozagiełdowych (OTC) oraz mechanizmów zapobiegania kryzysom.
Pakiet klimatyczny oraz bezpieczeństwo energetyczne
PE uważa, że cele UE w zakresie zmian klimatycznych na okres po 2012 r. nie powinny być kwestionowane na skutek obecnego międzynarodowego kryzysu. Parlament zobowiązał się do ścisłej współpracy z Radą i Komisją w celu jak najszybszego porozumienia w sprawie pakietu energetycznego. Zaznaczono jednak, że "środki na rzecz realizacji tych celów powinny być ocenione pod kątem ich wpływu na sektorową i ogólną konkurencyjność przedsiębiorstw UE". Podkreślono, że dla przemysłu UE jest niezwykle ważne, aby w przypadku sektorów najbardziej narażonych na przenoszenie aktywności gospodarczej za granicę wprowadzić niezbędne środki na rzecz elastyczności.
PE wezwał Komisję i Radę do kontynuowania działań w celu utworzenia wspólnej europejskiej polityki zagranicznej w dziedzinie energii.
Konflikt kaukaski oraz wybory na Białorusi
W odniesieniu do konfliktu Gruzja - Rosja, PE jeszcze raz podkreślił, że użycie sił nie jest rozwiązaniem a działania wojskowe Rosji były nieproporcjonalne. PE wezwał Rosję do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Gruzji. PE podkreślił, że UE musi dokonać przeglądu swojej polityki wobec Rosji, jeśli ta ostatnia nie wywiąże się ze swoich zobowiązań podjętych w ramach porozumień z 12 sierpnia i 8 września. "Utrzymująca się obecność wojskowa Rosji w Achalgori i Perevi w Południowej Osetii oraz w wąwozie Kodori w Abchazji wyklucza pełną normalizację stosunków UE z Rosją"- podkreślili eurodeputowani.
W sprawie Białorusi Parlament wezwał Radę i Komisję do rozważenia "selektywnej polityki" poprzez bardziej zdecydowane rozszerzenie wsparcia dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Zaakcentowano także konieczność pełnego włączenia białoruskiej opozycji demokratycznej w dialog między UE a Białorusią.
Traktat Lizboński oraz imigracja
W przypadku Traktatu Lizbońskiego Parlament wyraził nadzieję, że wspólne rozwiązania obecnej sytuacji będą możliwe do czasu wyborów 2009 oraz podkreślił, że rozwianie obaw Irlandczyków jest nadal możliwe.
W kontekście paktu w sprawie imigracji i azylu PE uważa, że wspólna polityka imigracyjna powinna opierać się na założeniu, że "imigranci to pojedynczy członkowie społeczeństwa i potencjalni obywatele". Podkreślono, że paktowi powinny towarzyszyć konkretne wnioski legislacyjne.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?