Jest pomysł na odwróconą hipotekę

Za przekazanie swojego mieszkania bankowi senior otrzyma wsparcie finansowe. Pieniądze zostaną wypłacone w ratach, albo jako jednorazowy „zastrzyk gotówki”.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym pomoże osobom po 60. roku życia wykorzystać kapitał zgromadzony w posiadanej nieruchomości.

Senior będzie musiał posiadać prawo własności albo wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

- Zaobserwowaliśmy duże zainteresowania wprowadzeniem tego rodzaju usługi finansowej na polski rynek. Zgłaszali się do nas zarówno przedstawiciele sektora finansowego jak i potencjalni kredytobiorcy – tłumaczy wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

Porady prawne

Resort wyjaśnia, że idea odwróconej hipoteki polega na tym, że kredytobiorca może otrzymać kredyt w ratach przez czas określony w umowie lub otrzymać całą kwotę w formie wypłaty jednorazowej.

Pieniądze mogą zostać przeznaczone przez kredytobiorcę na dowolny cel. Nie musi on posiadać zdolności kredytowej ani zwracać otrzymanych pieniędzy.

Aby dostać wsparcie senior musi przepisać bankowi swoje mieszkanie. Po jego śmierci instytucja kredytująca zaspokoi roszczenie z kwoty uzyskanej ze sprzedaży tej nieruchomości.

Jeżeli spadkobiercy zechcą zachować prawo własności do takiej nieruchomości, to będą musieli spłacić zaciągnięty przez zmarłego kredyt. Dlatego spłata odwróconego kredytu będzie odroczona o 6 miesięcy od dnia określenia wartości całego majątku i jego podziału pomiędzy spadkobierców.

- Takiego kredytu będą mogły udzielać wyłącznie banki i inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, posiadające odpowiedni kapitał i podlegające nadzorowi finansowemu – informuje Ministerstwo Finansów.

Resort wyjaśnia, że brak odwróconej hipoteki na polskim rynku wynika obecnie z barier prawnych, zwłaszcza dotyczących dochodzenia roszczenia banku po śmierci kredytobiorcy. Pojawiają się za to oferty podobne, oparte na prawie dożywocia.

Oferty takie nie podlegają jednak nadzorowi finansowemu i nie zabezpieczają interesów spadkobierców.

- Z chwilą podpisania takiej umowy następuje bowiem przeniesienie prawa do nieruchomości, a zatem osoba starsza, chociaż zyskuje prawo dożywotniego zamieszkiwania w niej, jednocześnie traci prawo rozporządzania nieruchomością – tłumaczy resort.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Gość 2016-05-05 19:20:55

    A ja czekam i czekam, a tu tylko zawiadomienia jak to, że komuś się przypomniało o tej sprawie! Pamiętam, w jakim tempie wprowadzono konkordat i śmiech mnie ogarnia! Przecież to są kpiny, te odwlekane w czasie decyzje dotyczące wielkiej liczby obywateli i unikanie tego tematu, które jest bardzo wyraźnie widoczne. Ważniejsze są zawsze inne sprawy jak ukraińskie potyczki i troska o obywateli Ukrainy ostatnio. Zniknie ten temat, to będzie inny, równie ważny dla Polaków... Smuteczki, proszę posłów, ale ważne, że chociaż wam się dobrze wiedzie. Taki poseł Kurski da się ogolić na sucho, walcząc o tylko jemu znaną tęczę biało-czerwoną, gdzie mu tam w głowie jakieś hipoteki odwrócone dla staruchów - niech dziadostwo zdycha.

  • heniek 2016-05-05 17:05:47

    Znając polskie realia to nie wiem czy dożyję uchwalenie tej ustawy./69 lat/.

  • FSR 2012-05-07 01:59:15

    Bzdura i nieuctwo! Wg projektu MF - przeniesienie własności na rzecz Banku w przypadku hipoteki odwróconej miałoby nastąpić w formie umowy dożywocia. W takiej sytuacji nie ma mowy nawet o zachowku, co dopiero mówić o zaliczeniu nieruchomości na poczet schedy spadkowej!!! Bez nowelizacji KC w tym zakresie nie widzę możliwości wprowadzenia ustawy bez pokrzywdzenia interesu potencjalnych spadkobierców. Jeżeli Bank stanie się właścicielem nieruchomości na podstawie umowy dożywocia - temat mówiąc przysłowiowo "wisi". Albo jest to "kiełbasa wyborcza", albo "szczur" wypuszczony z zamysłem - "wypuśćmy cokolwiek, bo i tak ktoś pokusi się o kompleksową opinię prawną w tej sprawie" Jest to doskonały przykład na to, że nie można częściowo zmieniać przepisów, bo projekt MF będzie w tym obszarze wprost sprzeczny z obowiązującym KC. Alternatywą byłoby wpisanie w dział IV KW nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie hipoteki kaucyjnej na rzecz Banku (zmiany KWU przewidziane ustawą nowelizacyjną z 26.06.2009 wchodzą w życie po vacatio legis dokładnie 20.02.2011 i znoszą podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną) i pozostawienie właściciela nieruchomości w dziale II KW. Dzięki temu mieszkanie wchodziłoby w schedę spadkową, a spadkobiercy mogliby podjąć decyzję czy przyjmują zadłużony spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza, czy odrzucą. Jeżeli przyjęliby spadek - weszliby z Bankiem w relację dłużnik rzeczowy - wierzyciel. Jeżeli do tego dodać, że Bank wypłacałby środki spadkodawcy w ratach nie w całości - można by w przyszłości przejmując zadłużony spadek powołać się na instytucję nad zabezpieczenia. W przeciwnym wypadku Bank nie będzie niczym związany jako właściciel nieruchomości bez względu na intencje marketingowe MF!!! Nawet jeżeli będzie na rzecz osoby zbywającej zabezpieczenie wpisana służebność osobista polegająca na prawie zamieszkiwania - zwracam uwagę na to, że służebność nie jest ani prawem zbywalnym, ani nie podlega dziedziczeniu! Bez nowelizacji kc - propozycję można wyrzucić do kosza bo tam się nadaje - i to nie przez względy polityczne - Keine Civilist, Keine Jurist! pozdr, łsz --- Fiscus semper rapax!

  • @ 2012-05-01 14:01:45

    Ciekawe ile czasu żółwiowa administracja będzie to uchwalać.Boję się,że to wyborczy temat zastępczy w ramach kampanii wyborczej prezydenta.Nie wierzę w inicjatywę Ministerstwa Finansów.

  • Dejott 2012-04-28 18:50:41

    Nareszcie może otworzy się możliwość poprawy żenująco niskiego standardu końcówki życia dla wielu starych ludzi mających mieszkanie własnościowe, (lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Takiego typu ustawy zdały egzamin w wielu krajach, nawet tam, gdzie emeryci mają nieporównywalnie wyższe emerytury, pozwalające na sporą swobodę finansową.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika