Jest wyrok TK w sprawie ogródków działkowych

Sędzia Stanisław Biernat stwierdził, że dotychczasowe prawo było sprzeczne z konstytucją. Z kolei prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zapewnił, że decyzja sędziów nie będzie oznaczać likwidacji działek w celu sprzedaży ich deweloperom.

TK uznał, że parlament musi jednak zająć się ustanowieniem nowego prawa dotyczącego działkowców. Stanisław Biernat poinformował, że Trybunał może udzielić pewnych wskazówek parlamentarzystom, aby móc ustanowić nowe prawo.

Najwięcej kontrowersji wzbudził artykuł 10 ustawy, który gwarantuje Polskiemu Związkowi Działkowców monopol w zarządzaniu ogródkami. Przestanie on jednak obowiązywać z chwilą publikacji. Oznacza to, że działkowcy będą mogli zrzeszać się w dowolny związek, nie muszą też obowiązkowo pozostawać członkami PZD.

PO zamierza przygotować nowelizację ustawy o ogrodach działkowych. - Tego typu ryzyka nie ma i mogę z całą mocą zapewnić, że jakiekolwiek zmiany legislacyjne nie będą wpływały na funkcjonowanie indywidualnych działek. Ci, którzy je do tej pory mieli, mogą spać spokojnie - uważa Olszewski.

Wyrok TK dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni około 43 tysięcy hektarów. Zakwestionowane artykuły stracą ważność 18 miesięcy po ogłoszeniu werdyktu Trybunału w Dzienniku Ustaw.

(RO)

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej Bonarski 2014-07-11 15:11:13

    czyli Salomon z tchórzostwa wstapił do partii socjaldemokratycznej. trybunał konstytucyjny usilnie pracuje nad niszczeniem resztek swego autorytetu, a wiadomo, że autorytetu/autorytetów jest obecnie tak wiele, że kraj ratują cuda w lasach, tu się objawi np. NMP, tam JPII, itp. Wstydze się, że mam taki Trybiunał Konstytucyjny. Zresztą włąściwie nie ma sie czemu dziwic, ostatnio trybunał seriami rozstrzygnięc prawnych buduje salomonowe orzecznictwo, mąci doktrynę, uchyla sie od prawa na rzecz kompromisu. Intelektualna i estetyczna przykrość, nie wspominając o prawie Andrzej Bonarski


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika