Kara więzienia za zatruwanie środowiska

Wyrzucanie śmieci do lasu czy spalanie ich na działkach lub za domem będzie wkrótce przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego. Za zatrucie wody, powietrza lub ziemi truciciel trafi za kratki nawet na 12 lat.

Ministerstwo Środowiska musi zaostrzyć kary grożące osobom, które zanieczyszczają naturę. Obowiązek ochrony środowiska poprzez prawo karne nałożyła na państwa członkowskie Unia Europejska.

- Sankcje karne mają dużo większe oddziaływanie niż sankcje administracyjne lub odpowiedzialność cywilna – czytamy w założeniach do zmian w kodeksie karnym. Dokument zostanie rozpatrzony jutro przez Radę Ministrów.

Każdy odpowie za zatruwanie środowiska

Zgodnie z nowymi rozstrzygnięciami za zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi, które może zagrozić zdrowiu lub skazić świat roślinny czy zwierzęcy, ma grozić kara pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.

Jeżeli następstwem takiego czynu będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, to sprawca będzie podlegał karze więzienia od roku do lat 10. W przypadku, gdy w wyniku zanieczyszczenia dojdzie do śmierci człowieka, sankcja karna wzrośnie aż do 12 lat pozbawienia wolności.

Nowe przepisy będą surowsze również dla osób, które są odpowiedzialne za składowanie, przetwarzanie czy transportowanie odpadów. Jeżeli zrobią to wbrew przepisom, to narażą się na karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Trujące firmy nie będą już bezkarne

Odświeżony kodeks karny będzie ponadto surowszy dla firm, które dopuszczają się zanieczyszczania środowiska.

Według ustawodawcy najczęściej szkodzą środowisku przedsiębiorcy, którzy mają siedziby w innych państwach członkowskich. Wykorzystują oni np. to, że w prawodawstwie sąsiedniego państwa nie przewidziano sankcji karnych za zatruwanie środowiska, czy też przepisy w tym zakresie są korzystniejsze.

Postanowiono więc zharmonizować systemy prawa ochrony środowiska na gruncie prawa karnego, aby usunąć różnice występujące w poszczególnych państwach członkowskich.

Przedsiębiorcy mieliby np. odpowiadać nie tylko za umyślne zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym – za co ma grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Za nieumyślne działanie właściciel trującej firmy może trafić za kratki nawet na 3 lata.

Nowe rozwiania prawne mają również uchronić nasz kraj przed promieniotwórczymi odpadami przywożonymi zza granicy.

Według założeń przedsiębiorca, który wyrabia, przetwarza, transportuje, przywozi z zagranicy, wywozi za granicę, gromadzi, składuje, przechowuje, posiada, wykorzystuje, posługuje się, usuwa, porzuca lub pozostawia bez właściwego zabezpieczenia materiał jądrowy albo inne źródło promieniowania jonizującego, w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne zatrucie środowiska, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

przeciw komunie

20.7.2010 16:17:49

Re: Kara więzienia za zatruwanie środowiska

Wiem że to nie możliwe, ale chciałbym aby do pierdla szli zwolennicy tego kołchozu jewropejskiego. Tak dokręcają śrubę na każdym poziomie iż właściwie skazać już mogą niemal za wszystko.

maxio

20.7.2010 15:55:15

Re: Kara więzienia za zatruwanie środowiska

skandal, porownajcie sobie kary dla przedsiebiorcy a dla osoby prywatnej

maxio

20.7.2010 15:27:15

Re: Kara więzienia za zatruwanie środowiska

skandal, porownajcie sobie kary dla przedsiebiorcy a dla osoby prywatnej

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: